Artykuły

Warszawa. Czytanie "Łaskawych" w Nowym Wspaniałym Świecie

1 kwietnia o g. 17 Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63 zaprasza na czytanie scenicznej adaptacji powieści "Łaskawe" Jonathana Littella w reżyserii Tomasza Gawrona.

"Łaskawe", których akcja dzieje się podczas II wojny światowej, w przejmujący sposób poruszają temat indywidualnej odpowiedzialnośi jednostki za nazistowskie przestępstwa wojenne i Holokaust.

Jonathan Littell "Łaskawe".

Reżyseria: Tomasz Gawron

Adaptacja: Tomasz Gawron, Piotr Piber

Obsada: Przemysław Stippa, Grzegorz Daukszewicz, Sławomira Łozińska, Małgorzata Klara, Mirosław Zbrojewicz, Michał Meyer, Michał Ziembicki, Otar Saralidze.

Scenariusz jest sceniczną adaptacją francuskiej powieśi Łaskawe Jonathana Littella z 2006 roku. Książka ta spotkała się we Francji i wielu krajach na świecie, także w Polsce, z dużm uznaniem krytyki i czytelników. Nagrodzona prestiżwą nagrodą Goncourtów, w samej tylko Republice Francuskiej doczekał się 700 000 sprzedanych egzemplarzy. Łaskawe, których akcja dzieje się podczas II wojny światowej, w przejmujący sposób poruszają temat indywidualnej odpowiedzialnośi jednostki za nazistowskie przestęstwa wojenne i Holokaust. Nasza adaptacja skupia się przede wszystkim na psychologicznych aspektach totalitaryzmu i między ludzkich, społecznych, a takż kulturowych mechanizmach prowadzących do zorganizowanej, "upańtwowionej" zbrodni. Staramy się zgłębić i pokazać zagrożenia wynikające z dehumanizacji życia w XX wieku, zwracają uwagę na aktualność tego problemu także i w naszych czasach. W naszej interpretacji historia opisana w wybitnej powieści Littella przestaje jedynie dotyczyć przeszłości, ale zyskuje rangę współczesnego moralitetu.

Po czytaniu zapraszmy na dyskusję, w której udział wezmą m.in. Tomasz Gawron, Zofia Waślicka, Wojtek Zrałek-Kossakowski.

wstęp wolny, piętro

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji