Artykuły

Marlowe w Nowym

Dwiema premierami wchodzi w nowy sezon warszawski Teatr Nowy. I to jakimi! "Edward II" Marlowe'a i "Babcia i wnuczek" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Właśnie premierą "Babci i wnuczka" zainauguruje Teatr Nowy działalność Sceny Kameralnej (mieszczącej się w budynku teatru na Puławskiej). Dramat Gałczyńskiego, od bardzo dawna nie grany na naszych scenach, jest jednym z nielicznych, w którym poeta wychodzi poza ulubioną przez siebie formę krótkich scenek kabaretowych. Podobnie jak tam, tak i tutaj odnaleźć można błyskotliwy, paradoksalny humor, poetycką ironię, liryczny nastrój. A więc to wszystko, co w dużej mierze przyczyniło się do ogromnej popularności i sukcesu "Zielonej gęsi".

Przedstawienie "Babcia i wnuczek" utrzymane jest w tonacji niemal kabaretowej, lekkiej i pogodnej. Ważnym elementem tworzącym taką właśnie atmosferę jest jego muzyka, którą Tomasz Bajerski opatrzył liczne wiersze znakomitego poety. W obsadzie znajdą się aktorzy lubiani, znani z wielu świetnych kreacji, a więc: Irena Kwiatkowska, Wojciech Pokora, Jerzy Bończak, Zdzisław Wardejn i in. Reżyserem przedstawienia jest Ryszard Major, scenografię przygotował Jan Banucha.

Ale to jeszcze nie wszystko, bowiem premierze towarzyszyć będzie (stało się to już zwyczajem Teatru Nowego, iż premierowi widzowie korzystają z imprez towarzyszących w teatrze) koncert Zespołu Kameralistów Teatru Nowego Camerrata Vistula oraz wernisaż wystawy plakatów i tapet Jana Młodożeńca.

Natomiast już następnego dnia, czyli 6 września na Dużej Scenie Teatru Nowego będzie miała miejsce premiera sztuki Christophera Marlowe'a "Edward II" w reżyserii Macieja Prusa".

"Edward II" należy do niezbyt często wystawianych na polskich scenach dramatów Marlowe'a. Jest też ostatnią ze sztuk tego wybitnego twórcy teatru elżbietańskiego, poprzednika i rywala Szekspira. Marlowe ukończył "Edwarda II" na krótko przed swą tragiczną śmiercią i zawarł w nim całą swoją wiedzę o świecie i prawach nim rządzących. Życie ludzkie widzi Marlowe jako domenę tragedii - władzy i namiętności. Wizja świata przedstawiona w "Edwardzie II" jest głęboko pesymistyczna, ale też dla dzisiejszego widza szczególnie interesująca.

Trudno w dramaturgii światowej znaleźć postacie równie bogate i wyraziste, a przez to stwarzające ogromne możliwości dla kreujących je aktorów.

Scenografię do spektaklu zaprojektował Marcin Jarnuszkiewicz, muzykę skomponował Andrzej Kurylewicz, a wystąpią: Stanisława Celińska, Roman Wilhelmi, Marek Obertys, Janusz Bukowski i in.

Tak więc dość interesująco zapowiada się pierwszy tydzień po wakacjach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji