Artykuły

PRAWDA I LEGENDA 0 WIELKIM SYMBOLIŚICE

Przy niezmiennym zainteresowaniu widowni VIII Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Rosyjskiej i Radzieckiej przekroczył półmetek. Zaś wczorajszym spektaklem rozpoczął zbliżać się ku końcowi. Jeszcze dzisiaj sztuka z klasyki radzieckiej - "Matka" Gorkiego, a następnie trzy utwory radzieckich dramaturgów.

Wczorajsze dwa przedstawienia "Opowieści scenicznej o Aleksandrze Błoku" okazały się niezwykle interesujące. Były to zaskakujące ciekawą inscenizacją spektakle świetnie reżyserowane przez Kazierza Brauna. Polska prapremiera sztuki Sztejna, którą śląskiej publiczności przedstawił znany z artystycznych osiągnięć Teatr Współczesny z Wrocławia okazała się bardzo udana.

Autor dramatu Aleksander Sztejn jest jednym z najwybitniejszych dramaturgów radzieckich. Karierą literacką rozpoczął jeszcze w latach 20-tych, wtedy też napisał pierwsze sztuki: "Nafta" i "Utopia". Później dwa tematy zajmują go szczególnie: morze i wojna, w której wziął udział walcząc w obronie Leningradu. Napisał m.in. "Flagę admirała" - sztukę o dowódcy rosyjskiej floty z XIX wieku admirale Uszakowie. A nieco później sukcesem staje się "Hotel Astoria", rzecz o bohaterskich obrońcach Leningradu w czasie II wojny światowej. Sztejn znany jest również jako znakomity scenarzysta filmowy i znów związany przede wszystkim z problematyką marynistyczną.

"Opowieść sceniczna o Aleksandrze Bloku", znana w związku Radzieckim pod tytułem "Wersja", rozgrywa się w środowisku intelektualistów przeżywających dramaty związane z określeniem swojego stosunku do rewolucji. Niektórzy akceptowali ją bez zastrzeżeń, innymi targały wątpliwości. Pojawiają się więc na scenie prócz Aleksandra Błoka takie postacie: Włodzimierza Majakowskiego, znanego poety-symbolisty Andrzeja Białego, pisarki Zinaidy Gippius i wielkiego reformatora teatru z lat dwudziestych Wsiewołoda Meyerholda. Poza nimi także postacie z utworów Błoka, a więc bohaterowie głośnego poematu "Dwunastu". Wydaje się, że radziecki dramaturg odnalazł najlepszą formę przedstawienia tak zawiłego i skomplikowanego zagadnienia, jakim jest droga rosyjskich intelektualistów do rewolucji. Warto dodać, że temat: inteligencja a rewolucja stał się w ostatnich latach często poruszanym w radzieckiej sztuce: literaturze, filmie. Twórcy konstruują na nowo nie zafałszowany obraz losów, doświadczeń inteligencji w tamtych - czasach. I tak jak w sztuce Sztejna odnajdują często atmosferą burzliwych lat rewolucji.

We wczorajszej inscenizacji wystąpili: Jerzy Szejbal jako Błok oraz Halina Rasiakówna, Marlena Milwiw, Maria Zbyszewska, Daniel Kustosik, Eugeniusz Kujawski, Grażyna Krukówna-Fryman, Zbigniew Górski, Witold Grotowicz, Stanisław Jaskulka, Teresa Sawicka, Wanda Sikora, Bolesław Abart, Andrzej Bielski, Jan Blecki, Bogusław Kierc, Maciej Korwin, Zdzisław Kuźniar, Paweł Nowisz, Bogusław Parchimowicz, Edwin Petrykat, Medard Plewacki, Zdzisław Sośnierz, Winicjusz Więckowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji