Artykuły

Warszawa. Czytanie "Andromachy" Eurypidesa

Laboratorium Dramatu zaprasza, 26 marca o godz. 19:00, na czytanie "Andromachy" Eurypidesa w reżyserii Łukasza Kosa. Po czytaniu dyskusja. Scena Przodownik, wstęp wolny.

Czytają między innymi: Maria Maj, Sandra Korzeniak, Magdalena Kuta, Joanna Niemirska, Mariusz Bonaszewski, Piotr Żurawski.

W dyskusji wezmą udział dr Agnieszka Jarzyńska (teatrolog), dr hab. Zbigniew Kadłubek (filolog klasyczny) i dr Cezary Żechowski (psychiatra, psychoterapeuta).

Tytułowa bohaterka "Andromachy" to wdowa po Hektorze, która wbrew swej woli została branką i nałożnica Neoptolema (syna Achillesa). Jest skonfliktowana z Hermioną, prawowitą żoną Neoptolema, córką Spartanina Menelaosa i Heleny. Eurypides połączył w sztuce tragiczne losy dwóch wrogo do siebie nastawionych kobiet, które cierpią z powodu decyzji męża i kochanka.Eurypides wyraziście i niezwykle współcześnie (sic!) narysował portrety psychologiczne rywalek.

Czytanie w cyklu "Toksyczna rodzina antyczna", który przedstawia podstawowe mity eksploatowane w tragedii greckiej - tebański i trojański - w kontekście związków rodzinnych. Pojęcie toksyczności dla określenia wyniszczających emocjonalnie i fizycznie związków, zarówno rodzinnych jak i nierodzinnych, wprowadziła dwudziestowieczna psychologia. Przy zastosowaniu tego pojęcia do odczytania sytuacji bohatera tragedii antycznej otwiera się nowa perspektywa czytania tych dramatów, w których to nie klątwa rządzi człowiekiem, lecz człowiek klątwą.

Czytanie odbywa się w ramach akcji "Dotknij teatru"

Organizacja w ramach projektu "Źródła w Laboratorium Dramatu" współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji