Artykuły

Czas oberiutów

Po latach milczenia nastał na nich czas. Te­atry i kabarety coraz chętniej sięgają po ich teksty. Ich humor wy­dobywający absurd świata nadal przema­wia do wyobraźni, na­wet jeśli nie pamiętać o kontekście: wszyscy stali się ofiarami stali­nowskiego reżimu. Ich radosna walka o zacho­wanie indywidualności i niepodległego ducha zakończyła się klęską.

W spektaklu w Rampie Arkadiusz Jakubik (sce­nariusz i reżyseria) umie­jętnie połączył teksty kaba­retowe oberiutów, czyli członków Zjednoczenia Sztuki Realnej z pamięcią o ich losie, przypomnianym fragmentami listów i na­trętną obecnością opraw­ców. Spektakl i bez tej histo­rycznej ramy obroniłby się, niepotrzebna mu była mar­tyrologia, ale Jakubik zna­lazł sposób na ryzykowne powiązanie zabawy z wyra­żeniem szacunku dla oberiutowego "szaleństwa". W doskonałym tempie, wy­czuciu nastroju, umiejęt­nym rozładowywaniu na­pięcia znać było rękę współ­twórcy "Dzieł wszystkich Szekspira", teatralnego przeboju Warszawy.

W igraszkach oberiutów doskonale czują się aktorzy, najwyraźniej wrażliwi na ten typ humoru, dzisiaj zwycię­ski i bez mała obowiązujący. Wojciech Paszkowski (Daniel Charms) ze swobo­dą interpretuje monologi i piosenki, w tym pełną irra­cjonalnego kpiarstwa opo­wieść o wypadających z okien śpiewających staru­chach. Świetnie czuje się Mieczysław Morański ja­ko Aleksander Wiedeński, a Katarzyna Kozak (Elż­bieta Karaluchowna) z bra­wurą prowadzi skecz o tra­gicznych skutkach wpływu nowych idei na ludzi do tego nieprzygotowanych.

Świat namalowany teksta­mi oberiutów jest zwariowa­ny, bywa niekiedy okrutny, ale jest przede wszystkim de­monstracyjnie niezależny. Metodycznie kompromituje fałsz oficjalnej ideologii, nie tylko komunistycznej, wszel­kich wmówień, od których roi się w świecie. Premiera w Rampie świadczy, że teatr ten skręca w stronę literac­kiego kabaretu. Po poprzed­nim wieczorze, opartym na erotykach Emila Zegadłowi­cza, daje następny spektakl dla smakoszy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji