Artykuły

Poznań. Finowie na finał Festiwalu Wiosny

Spektakl fińskiego choreografa Tero Saarinena "Stravinsky Evening" zwieńczy w środę w Poznaniu VII Festiwal Wiosny. Zgodnie z założeniem imprezy, polscy i zagraniczni artyści interpretują w jego trakcie dzieło "Święto wiosny" Igora Strawińskiego.

Na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu Tero Saarinen Company zaprezentuje dzieło składające się z dwóch utworów inspirowanych muzyką Strawińskiego: "Petrushka" (na zdjęciu) i "Hunt".

- Pod tym drugim tytułem kryje się solowa reinterpretacja "Święta wiosny". Spektakl ten pokazywany jest w Polsce po raz pierwszy, to jedyna interpretacja solo tego baletu - powiedziała rzeczniczka festiwalu Anna Kochnowicz. Przypomniała, że Tero Saarinen jest powszechnie uważany za jednego z najważniejszych interpretatorów Strawińskiego w swoim pokoleniu.

- Jego styl łączy w sobie różne zainteresowania: od wschodnich sztuk walki przez teatr butoh po balet klasyczny i zachodni współczesny taniec. Jego kreacje sceniczne stanowią typowe dzieła totalne: wykonawców wspierają efekty wizualne i często grana na żywo muzyka - powiedziała.

Festiwal otworzył w niedzielę występ Polskiego Baletu Narodowego, kierowanego przez Krzysztofa Pastora.

- Zespół przygotował odtworzenie dwóch historycznych choreografii utworu Strawińskiego - pierwszą, prapremierową z 1913 roku Wacława Niżyńskiego i ważną dla rozwoju współczesnego teatru tańca choreografię Maurice'a Bejarta - powiedziała Kochnowicz.

W ramach festiwalu zorganizowano ponadto panel dyskusyjny poświęcony Wacławowi Niżyńskiemu, promocję jego "Dzienników", koncert "Święta wiosny" w elektronicznej interpretacji DJ Qlheada, oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci.

Pierwszy Festiwal Wiosny Fundacja Nuova zorganizowała w 2006 roku. Utwór Strawińskiego był dotychczas odczytywany w konwencji teatru butoh, z udziałem afrykańskich tancerzy, oraz poprzez spektakl z wykorzystaniem technologii 3D.

Premiera baletu Strawińskiego "Święto wiosny" odbyła się w maju 1913 roku. Według krytyków, opowiadający o pogańskich, ludowych obrzędach dawnej Rusi utwór był pierwszym dziełem orkiestrowym, w którym dominującą rolę pełni rytm, a nie melodia.

Obecnie na świecie jest wystawianych ponad 200 interpretacji "Święta wiosny".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji