Artykuły

Bydgoszcz. Tydzień z "Opowieściami zimowymi"

"Opowieści zimowe" na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena to spektakl dla nie tylko dla najmłodszych widzów. Przez cały tydzień można go oglądać w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

Sztukę tworzą trzy baśnie Andersena. Do "Królowej Śniegu", która jest centralną historią spektaklu, reżyserka Iga Gańczarczyk dołożyła jeszcze mniej znane opowieści - "Choinkę" i "Śniegowego bałwana". Choinka (w tej roli Anita Sokołowska) marzy o tym, żeby urosnąć na tyle wysoko, by drwale w końcu wycięli ją i wywieźli z lasu już jako bożonarodzeniowe drzewko. Bałwan (Mateusz Łasowski), niepoprawny marzyciel zakochany w piecu, kończy swoje życie jak każdy inny stwór ulepiony ze śniegu - roztapia się, tyle że nie w promieniach wiosennego słońca, a przy gorących kaflach obiektu swoich uczuć. Historię bohaterów "Królowej Śniegu" znają chyba wszyscy. Gerda (Marta Ścisłowicz) wyrusza na poszukiwanie swojego przyjaciela Kaja (Grzegorz Twaróg), którego serce zamieniło się w lód. - Każda z nich w inny sposób opowiada o przemijaniu. Ale to też spektakl o grupie ludzi, która spotyka się, żeby wspólnie wysłuchać historii. Dzielą się opowieściami, niekoniecznie swoimi - opowiada reżyserka. Przyznaje także, że to sztuka nie tylko dla dzieci. - Andersen był niesamowitym dziwakiem i postrzegał rzeczywistość w ironiczny sposób. To da się wyczuć w jego tekstach, które przede wszystkim są baśniami dla dzieci, a mają też drugie dno, słodko-gorzkie i pełne pesymistycznych refleksji na temat życia, przeznaczone dla dorosłych - wyjaśnia. Właśnie dlatego widzowie w lot łapią dowcipne teksty i trafnie interpretują wieloznaczne sytuacje. A że wybuchy śmiechu ze strony dzieci zdarzały się w zupełnie innych momentach niż gromki śmiech dorosłych widzów, świadczy tylko o tym, że Gańczarczyk przełożyła Andersena na scenę w mistrzowski sposób.

W "Opowieściach zimowych" nie brakuje też muzyki. Dzięki kompozytorskim pomysłom Daniela Pigońskiego Gerda wysłuchuje opowieści kwiatów z rockowo-jazzowym akompaniamentem. Popisy wokalne przeplatane są dodatkowo wypuszczanymi na scenę bańkami mydlanymi, a aktorzy przechadzają się wśród widzów, budząc zainteresowanie szczególnie tych najmłodszych.

Teatr Polski im. H. Konieczki (al. Mickiewicza 2) w Bydgoszczy. Spektakle w sobotę (godz. 17), niedzielę (godz.11, 17), wtorek, środę i czwartek (godz. 11). Bilety 20, 25, 30 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji