Artykuły

Baletowa uczta

- Chcielibyśmy, aby nasze przedsięwzięcie stało się wydarzeniem na miarę ogólnopolską i okazją do spotkania miłośników baletu z całego kraju - mówi WALERIJ NIEKRASOW, reżyser IV Międzynarodowej Gali Baletowej w Koszalinie.

W najbliższą sobotę [18 czerwca] do Koszalina przyjadą gwiazdy baletu z Japonii, Rosji, Ukrainy, Belgii, Litwy, Węgier, Polski oraz najzdolniejsi uczniowie polskich szkół baletowych. Wezmą udział w czwartej Międzynarodowej Gali Baletu. Rozmawiamy z jej reżyserem Walerym Niekrasowem.

Co będziemy mogli zobaczyć podczas gali?

- Nerijus Juśka, pierwszy solista Litewskiego Teatru Opery i Baletu w Wilnie, który już był w Koszalinie na drugiej gali, zatańczy z Miki Hamanaka, tancerką z Japonii. Katya Kuhar [na zdjęciu], pierwsza solistka Narodowej Opery Ukrainy w Kijowie, wystąpi z Yevgeniyem Koleśnikiem, pierwszym solistą Flamandzkiego Baletu Królewskiego w Antwerpii. Obecnie Yevgeniy pojechał do Kijowa, by razem mogli przećwiczyć program, który pokażą w Koszalinie. atańczą m.in. bardzo trudne i efektowne pas de deux "Diana i Akteon". Elena Kuzmina i Igor Markov, pierwsi soliści znanego na świecie Sanktpetersburskiego Baletu Borisa Ejfmana, wykonają układ B. Ejfmana. W Koszalinie pokażą go publiczności po raz pierwszy, więc czeka nas premiera. Irina Tsymbal i Balazs Delbó, pierwsi soliści Narodowej Opery Węgier w Budapeszcie, którzy od września będą tańczyć w Operze Wiedeńskiej, wystąpią w układzie współczesnym i klasycznym. Balazs - solista i choreograf - zaprezentuje też hopaka, taniec, który podczas dwóch poprzednich gal tańczył Jarosław Salenko z Kijowa i który bardzo podobał się publiczności. Ci, którzy byli na poprzednich galach, będą więc mogli porównać wykonanie dwóch wspaniałych tancerzy.

Co zaprezentują polscy soliści?

- Urszula Bernat, Diana Gajownik i Kinga Szabłowska, solistki Opery na Zamku w Szczecinie, zaprezentują program, który przygotowały na bardzo prestiżowy konkurs baletowy w Moskwie. Na ten konkurs wyjeżdżają zaraz po przedstawieniu w Koszalinie. Zaproszeni uczniowie szkół baletowych w Warszawie i Bytomiu, którzy są laureatami Ogólnopolskich Konkursów Baletowych w Gdańsku i Szczecinie, pokażą swoje układy konkursowe.

Czy podczas gali wystąpią też dzieci z Koszalina?

- Oczywiście. Razem z dziećmi z klas baletowych Szkoły Podstawowej nr 9, szkółki baletowej w Mielnie i Studia Baletowego w Koszalinie, przygotowaliśmy specjalnie fragmenty "Śpiącej Królewny" Piotra Czajkowskiego. Nowe stroje przyjechała uszyć i jeszcze nad nimi pracuje krawcowa z opery w Kijowie.

Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie organizuje galę baletową po raz czwarty. Czy jest ona tylko wydarzeniem dla Koszalina, czy także dla regionu?

- Chcielibyśmy, aby nasze przedsięwzięcie stało się wydarzeniem na miarę ogólnopolską i okazją do spotkania miłośników baletu z całego kraju. Bardzo więc cieszymy się, że patronatem honorowym imprezę objął Waldemar Dąbrowski, minister kultury Rzeczypospolitej Polskiej. Oprócz niego patronują jej Stanisław Wziątek, wojewoda zachodniopomorski, marszałek województwa zachodniopomorskiego, oraz Mirosław Mikietyński, prezydent Koszalina.

Dziękuję za rozmowę.

IV Międzynarodowa Gala Baletowa odbędzie się w sobotę w BTD w Koszalinie o godz. 17 i 20.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji