Artykuły

Pod wpływem temperatury

WITKACY plus Jarzyna równa się wydarzenie. Teatralne. Szczecinianie będą jego świadkami w sobotę (g. 19), kiedy na scenie Teatru Współczesnego pokazana zostanie sztuka "Bzik tropikalny" w reżyserii młodego, zdolnego, gniewnego i w kontekście powyższych przymiotów oczywiście kontrowersyjnego twórcy - Grzegorza Jarzyny.

"Bzik" to przedstawienie, które oparto na dwóch dziełach Stanisława Ignacego Witkiewicza: "Mister Price" i "Nowe wyzwolenie". Swoją premierę w warszawskim Teatrze Rozmaitości miało w styczniu 1997 roku. Jarzyna ukrył się pod cudnym pseudonimem Grzegorza Horsta d'Albertisa...

Dzieło d'Albertisa stało się przebojem sezonu teatralnego w stolicy, a sława przedstawienia dotarła do najdalszych zakątków Rzeczypospolitej, nawet na nasze zachodnie rubieże, i powędrowała w świat. Publiczność waliła do teatru drzwiami i oknami, a jurorzy rozmaitych konkursów przyznawali nagrody. "Bzik tropikalny" zdobył m.in. Grand Prix podczas Ogólnopolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska '97" w Opolu.

Bohaterami "Bzika tropikalnego" są przebywający w tropikach Europejczycy opętani przez seks, narkotyki i żądzę pieniądza. Pisał Witkacy: "Bzik tropikalny jest faktyczną groźną chorobą nerwów w tropikach, powstającą pod wpływem szalonej temperatury, o jakiej żaden upał ukraiński bladego pojęcia dać nie może, następnie pod wpływem pieprznych potraw, alkoholu i ciągłego widoku nagich, czarnych ciał".

Uff, to z pewnością będzie jeden z najgorętszych wieczorów Witkacjady!

Autorką scenografii do spektaklu jest Barbara Hanicka, muzykę skomponował Bolesław Rawski. Występują: Maja Ostaszewska, Cezary Kosiński, Mirosław Zbrojewicz, Adam Nawojczyk, Magdalena Kuta, Lech Łotocki, Magdalena Mirek i inni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji