Artykuły

Bzik tropikalny

"Bzik tropikalny", którego premiera odbędzie się w sobotę w Teatrze Rozmaitości, Jest przeróbką młodzieńczych dramatów Witkacego: "Mister Price" i "Nowe wyzwolenie". - Oba te utwory są świetne w czytaniu, niestety na scenie wypadały katastrofalnie. "Mister Price" wystawiony przez samego Witkacego w Poznaniu było chyba jego największą klapą - powiedział Horst D'Albertis, reżyser przedstawienia w Rozmaitościach, uczeń Krystiana Lupy.

- Młody Witkacy pisząc te dramaty wierzył w moc słów, w moc swojej wyobraźni, nie zaś w teatr. Można by powiedzieć, że oba dramaty są postmodernistyczne. Widać w nich fragmenty z Conrada, ze Strindberga, z czego autor "Szewców" oczywiście zdawał sobie sprawę. To była próba młodzieńczego budowania dramatu za pomocą inspiracji z zewnątrz - mówi d'Albertis. - Mnie zainteresowało źródło tych dramatów, to co jest "pod tekstem", właśnie ten "Bzik tropikalny".

Bzik, zdaniem Witkacego, to niebezpieczny dla życia tropikalny wirus, urojona choroba, albo rzeczywisty rodzaj obłędu spowodowanego przez nieustającą duchotę, alkohol, pieniądze i ciągły widok nagich, kobiecych ciał. To choroba, która przenika społeczne struktury naszej codzienności i powoli, lecz skutecznie, zaczyna drążyć nas od środka.

W czasie swoich studiów filozoficznych Horst D'Albertis podróżował po Indonezji, Australii, Papui - Nowej Gwinei. Zebrał wtedy materiały, m.in. maski obrzędowe i nagrania muzyczne, które zamierza wykorzystać w "Bziku tropikalnym". Wędrówki te zainspirowane były dziełami antropologa Bronisława Malinowskiego. - Po powrocie zdałem sobie sprawę, że "Mister Price" i "Nowe wyzwolenie" powstały po wyprawie w tropiki, jaką Witkacy odbył razem z Malinowskim. Tak więc pewne realia, nazwy, nazwiska, postaci białych handlarzy herbatą, cała materia, z której zbudowano te dramaty, nie wzięła się "od czapy" - podsumowuje reżyser sobotniego przedstawienia.

"Bzik tropikalny" Horst D'Albertis (wg. St. I. Witkiewicza), reżyseria: Horst D'Albertis, muzyka: Bolesław Rawski, scenografia: Barbara Hanicka, zagrają min.: Maria Maj, Magdalena Mirek, Magdalena Kuta, Jolanta Łagodzińska, Maja Ostaszewska

Teatr Rozmaitości, ul. Marszałkowska 8, premiera 18 i 19 stycznia, godz. 19. Bilety do kupienia w kasach teatru, tel. 629 02 20.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji