Artykuły

Kolorowa karuzela zniewolenia

"Dokąd pędzisz, koniku?" w reż. Grzegorza Kwiecińskiego w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. Pisze Wojciech Chamryk na portalu 4lomza.pl.

Zrezygnować z marzeń o wolności i stać się konformistą takim jak Stary Koń, wyznającym zasadę: "Lepiej milczeć, niż podnosić głos" czy zbuntować się i spróbować żyć inaczej? Co wybierze Konik, główny bohater sztuki, dowiemy się z najnowszego spektaklu Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Poetycka baśń "Dokąd pędzisz koniku?" bułgarskiej pisarki Rady Moskovej, w reżyserii Grzegorza Kwiecińskiego, opowiada o trudnych życiowych wyborach.

"Dokąd pędzisz koniku?" to metaforyczna opowieść o poszukiwaniu wolności. Konik (Eliza Mieleszkiewicz) oddala się od stada koni i trafia do Wesołego Miasteczka. Właściciel tegoż, (Bogumiła Wierzchowska -Gosk) podstępem zwabia go na karuzelę, na której zostaje uwięziony i musi pracować całymi dniami. Jednak Konik tęskni za utraconą wolnością i buntuje się. Nie chce słuchać Starego Konia (Tomasz Rynkowski), według którego jedynym wyjściem jest przyzwyczajenie się do nowej sytuacji i pogodzenie z losem. Namawia Chłopca (Marcin Dąbrowski) i we trójkę z Dziewczynką (Marzanna Gawrych) uciekają w świat. Udaje im się zmylić pogoń, odzyskują wolność i odnajdują własną drogę w życiu.

- Teksty Rady Moskovej były pisane w głębokiej nocy komunistycznego zniewolenia - wyjaśnia reżyser Grzegorz Kwieciński. - Dlatego "Dokąd pędzisz koniku?" opowiada o wolności. O potrzebie wolności, swobody, ucieczki ze świata, który nas wtedy niewolił, ale też ze świata dzisiejszego zniewolenia - przez hipermarkety, galerie handlowe. To prawdziwy rytuał - zwiedzania tych miejsc, zakupów - i od tego człowiek też chce się coraz częściej uwolnić. Nie bez kozery ludzie zaczynają mieszkać na wsi, szukać kontaktu z naturą, bo to jest dzisiaj wolność. Od tej straszliwej komercji, zachłannego merkantylizmu, narkotyku zakupów we współczesnych świątyniach handlu.

Pęd donikąd przedstawiała karuzela - symbol codziennego, szeroko pojmowanego kieratu. Nie brakowało też odniesień do kariery w korporacji, opartej na zależności i wyzysku. Ten aspekt przedstawienia był szczególnie wymowny dla widzów dorosłych. Młodszą część publiczności zachwyciła strona wizualna spektaklu, oparta na scenografii Przemysława Karwowskiego i efektownie wykonanych lalkach. Inspiracją dla scenografa, pracującego w łomżyńskim teatrze od początku jego istnienia, była twórczość malarza Tadeusza Makowskiego.

- Ten tekst jest niesamowicie atrakcyjny dla każdego: reżysera, scenografa, kompozytora - zauważa Kwieciński. - Stwarza duże możliwości inscenizacyjne. Mamy w nim częste zmiany miejsca akcji i prawie filmowe cięcia.

Wartką akcję, łączącą plany aktorski i lalkowy, podkreślały piosenki, muzyka krakowskiego kompozytora Jacka Stankiewicza oraz bardzo przekonywujące kreacje aktorów.

- Zespół TLiA to kreatywny zespół aktorski, na poziomie ogólnopolskim - podkreśla Kwieciński. - Bardzo dobrze mi się z nim pracowało. Jesteśmy szczęśliwi, bo udało się nam dać widzom coś wartościowego - nie ma większej satysfakcji dla aktorów i reżysera od zobaczenia po spektaklu uśmiechniętych buzi i twarzy.

- Dzieci, które przychodzą w grupie zorganizowanej reagują troszeczkę inaczej niż dzieci, które przyszły z rodzicami - zauważa Bogumiła Wierzchowska -Gosk. - Widzowie również uczą nas czegoś nowego, dziś publiczność też dała nam coś od siebie. Jest to bardzo fajne. Cała zabawa w tym Wesołym Miasteczku pokazuje też interakcje dorosłych z dziećmi, jakie widzimy w wielu rodzinach. Potwierdza to, że warto takie spektakle realizować.

- Dzieci bawiły się fantastycznie - dodaje Marzanna Gawrych. - Słuchały uważnie, nawet te najmniejsze siedziały z otwartą buzią. Jest to bardzo plastyczny spektakl, z barwną, kolorową scenografią Przemka Karwowskiego - to też miało na pewno wpływ na jego świetne przyjęcie przez widzów. Jego wymowa jest bardzo uniwersalna. Chodziło nam o to, by widz zastanowił się, pomyślał chociaż przez chwilę o tym, by oderwać się od złych nawyków konsumpcyjnego stylu życia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji