Artykuły

Warszawa. Ewa Starowieyska nie żyje

Jak dowiaduje się e-teatr, wczoraj w Warszawie w wieku 81 lat zmarła scenografka Ewa Starowieyska.

Ewa Starowieyska urodziła się 2 grudnia 1930 roku w Katowicach. W 1956 roku ukończyła wydział scenografii na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W zawodzie debiutowała w 1959 r. Przygotowywała dekoracje do przedstawień m.in. Zygmunta Huebnera, Andrzeja Łapickiego, Ludwika Rene, Andrzeja Wajdy, Jerzego Kreczmara, Aleksandra Bardiniego i Jerzego Jarockiego. Intensywnie współpracowała z reżyserami: Konradem Swinarskim i Erwinem Axerem przy spektaklach na scenach polskich i zagranicznych. Przygotowała kostiumy i scenografię m.in. do "Trzech sióstr" Antoniego Czechowa (1963), "Androklesa i lwa" George'a Bernarda Shawa (1964), "Tanga" Sławomira Mrożka (1965), Marii Stuart Fryderyka Schillera (1969).

Prawie 30 lat była etatową scenografką Teatru Współczesnego w Warszawie.

Scenografie Starowieyskiej miały często charakter malarski, eksperymentowała też z kolorem i fakturą, czego przykładem była oparta na kolorze, skomponowana z gobelinów, dekoracja do "Marii Stuart". "Zaczęłam właściwie od rzeczy bardzo malarskich" - wspominała scenografka w jednym z wywiadów dla pisma "Teatr". - "Później zainteresowałam się przestrzenią, potem jeszcze zajęła mnie zabawa z architekturą...".

Zajmowała się także scenografią operową. Stworzyła m.in. scenografię do widowisk w reżyserii Ryszarda Peryta - "Czarnej maski" Krzysztofa Pendereckiego w poznańskim Teatrze Wielkim, "Mojżesza" Gioacchino Rossiniego i "Quo vadis" Feliksa Nowowiejskiego w Operze Narodowej. Pracowała także w

Teatrze Telewizji i kilka razy w filmie, tworząc np. kostiumy do "Popiołów" Andrzeja Wajdy.

Otrzymała różne nagrody i odznaczenia, m.in. Złoty Krzyż Zasługi, nagrodę miasta Poznania czy Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2000.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji