Artykuły

Lublin. Wirtualny spacer z Czechowiczem

Teatr NN znalazł nowy sposób na uczczenie urodzin najbardziej znanego lubelskiego poety-15 marca uruchomiony zostanie w internecie nietypowy przewodnik turystyczny po mieście. Spojrzymy na nie oczami avatara Józefa Czechowicza

W czasie wirtualnego spaceru będziemy mogli przejść się po części Śródmieścia z czasów międzywojennych. Naszym przewodnikiem będzie sam Józef Czechowicz pokazujący miejsca związane ze swoim życiem. Od ul. Kapucyńskiej, gdzie się urodził, po Krakowskie Przedmieście, gdzie zginął w 1939 roku w trakcie bombardowania. (Kamienica obok dzisiejszego gmachy Poczty Głównej nie została po wojnie odbudowana).

- Zależało nam na pokazaniu jak największej liczby szczegółów, na przykład szyldów dziś już nieistniejących sklepów i restauracji. Ulica żyje. Czechowicz mija innych przechodniów, obok niego przejeżdżają samochody w stylu retro - opowiada Joanna Zętar z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie.

W witrynie popularnego Domu Bankowego M. Morajny przy ul. Kapucyńskiej 3 można będzie przeczytać hasła zachęcające do wzięcia udziału w loterii: "Pamiętaj, że tylko tu szczęście spotkać cię może" i "Co drugi los wygrywa. Główna wygrana 750 tysięcy złotych". Także będzie można zobaczyć, jak wyglądał szyld sklepu przy Krakowskim Przedmieściu 25, należącego do współzałożyciela Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego Stanisława Magierskiego. - Czechowicz mógł kupować tam materiały fotograficzne i korzystać z fachowych porad - dodaje Joanna Zętar.

Link do wirtualnego spaceru śladami Józefa Czechowicza będzie dostępny od 15 marca na stronie internetowej www.teatrnn.pl.

Z wirtualnego przewodnika będą mogli też skorzystać użytkownicy smartfonów i tabletów. Wystarczy, że podejdą w pobliże opisywanych budynków.

Co jeszcze ma dziać się w rocznicę urodzin poety? Po ulicach Lublina będzie jeździł specjalny autobus, na zewnątrz ozdobiony grafiką przedstawiającą portret Czechowicza. A w środku - tam, gdzie zazwyczaj są umieszczane komercyjne reklamy - będą fragmenty wierszy poety. 15 marca w tym autobusie będzie można spotkać wolontariuszy Ośrodka Brama-Teatr NN, czytających wiersze Czechowicza (godz. 11-12.30).

15 marca poezja Józefa Czechowicza będzie też czytana między godziną 12 a 13 w okolicach ulicy Kapucyńskiej. Symbolicznym momentem będzie wypuszczenie w niebo baloników z życzeniami dla poety. Na 109. rocznicę jego urodzin Teatr NN wyda także ekskluzywną serię 109 egzemplarzy "Poematu o mieście Lublinie". Nie zabraknie lekcji o Czechowiczu w wybranych lubelskich szkołach.

MPK zgodziło się, żeby czechowiczowski autobus jeździł ulicami Lublina przez kilka miesięcy. Z powodów logistycznych nie będzie on przypisany do jednej linii. Po pewnym czasie jego wystrój się zmieni - kolejną bohaterką poetyckiego autobusu będzie Julia Hartwig. - Na tym nie koniec. Drugi autobus nazwałabym turystycznym. Karoseria zostanie oklejona kadrami przedstawiającymi wizualizacje Lublina z przeszłości, to zrzut z wirtualnych makiet miasta, jakie można znaleźć na stronie www.przewodniki.teatrnn.pl. A w środku pojazdu znajdą się informacje o lubelskich zabytkach i znanych ludziach związanych z miastem - opowiada Alicja Bąk z Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji