Artykuły

Wrocław. "Dawno temu w Odessie" we Współczesnym

Scenę na Strychu Teatru Współczesnego w sobotę zawładnie król żydowskich gangsterów i jego świta w premierowym przedstawieniu "Dawno temu w Odessie".

Przedstawienie muzyczne Łukasza Czuja (wcześniej wyreżyserował m.in. "Cafe Panika" i "Leningrad") zbudowane jest z dwuwymiarowego obrazu składającego się na dawną i współczesną ukraińską Odessę.

Scenariusz spektaklu inspirowany był m.in. "Opowiadaniami odeskimi" Izaaka Babla oraz "Encyklopedią duszy rosyjskiej" Wiktora Jerofiejewa. Reżyser, który jest również jego scenarzystą, stworzył dwa równoległe światy, zderzył przeszłość z teraźniejszością. W tym przypadającym na lata 1910-1919 niepodzielnie rządzi Benia Krzyk (gościnnie Marcin Gaweł), legendarny żydowski gangster, złodziej, rzezimieszek, którego władza przemija wraz z nadejściem czerwonej rewolucji. Natomiast współczesność przenosi widzów do baru u Lubki, z marnym jedzeniem dla biednych ludzi. Zarówno historia przywoływana, jak i tworzona teraz, dzieje się tam, gdzie zawsze najlepiej się rozmawia - przy kuchennym stole.

"Dawno temu w Odessie" to jednak nie tylko spektakl. To również koncert muzyki na żywo w wykonaniu Elektrycznej Bandy Beni, zwinnie łączącej brzmienia rockowe z elementami żydowskimi i rosyjskimi, wspomagany grą aktorów, którzy nie tylko błyskawicznie wcielają się w nowe kreacje (np. Anna Błaut gra aż sześć postaci), ale również starają się spotęgować dźwięki wydobywane z prawdziwych instrumentów przez grę na naczyniach i przyborach kuchennych.

Tego typu niekonwencjonalna i oryginalna muzyka stanowi idealny akompaniament dla rytmicznych i dynamicznych piosenek. Nic, co związane z tym przedstawieniem, wizją teatru nie jest zwyczajne. Nietypowa jest muzyka, teksty piosenek, bohaterowie, a wszystko utrzymane w dobrym smaku i podane ze świetnym poczuciem humoru.

- Scena na strychu (Rzeźnicza 12), reżyseria i scenariusz: Łukasz Czuj, scenografia i kostiumy: Elżbieta Rokita, muzyka: Aleksander Brzeziński, teksty songów: Michał Chludziński, ruch: Krzysztof Gliszczyński. Premiera w sobotę o godz. 19. Bilety 50 zł. Kolejne spektakle niedziela, wtorek, środa, godz. 19. Bilety: 32, 24 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji