Artykuły

Nasza Ziemia niczyja

Wrócili do Polski po pięcioletnim pobycie za granicą w lutym 1990 roku. Przed kilku dniami pokazali w Poznaniu nowy spektakl "Ziemia niczyja".

Historia Teatru Ósmego Dnia w sposób znaczący jest zwią­zana z najnowszymi losami Polski. Wywodzi się on z nur­tu teatru studenckiego, niepo­kornego i kontestującego. W 1979 roku ministerstwo przy­zna- mu status teatru profe­sjonalnego (wraz z Kalamburem i Akademią Ruchu), ale bez własnej siedziby.

Lokal otrzymali w 1984 ro­ku na jednym z poznańskich osiedli, ale zaledwie na kilka miesięcy. Właściwie nikt nie zabraniał im grać (poza indy­widualnymi zakazami cenzury w różnych miastach). Używa­jąc bardziej łub mniej dyplo­matycznych argumentów prze­konywano wynajmujących teatrowi salę, że postępują nie­właściwie. Artyści przepraszali widzów i odwoływali przedsta­wienia.

Zaczęli grać w kościołach. Potem stopniowo wyjeżdżali za granicę. Spotkali się i najdłu­żej pracowali we włoskiej Ferrarze. Żyli z grania i nie re­zygnowali z polskich paszpor­tów. Po powrocie do Poznania w zeszłym roku, mimo obiet­nic i deklarowanej sympatii władz, przez kilka miesięcy znów odbywali próby w wy­najmowanych salach. Własną wreszcie wywalczyli. Czeka na adaptację.

"Ziemia niczyja" jest dziełem zespołowym, artystyczną remi­niscencją z doświadczeń emigranta, opowiedzianą w swo­istym i wyjątkowym języku Teatru Ósmego Dnia. Gra tu ludzkie ciało, ręka w takim samym stopniu jak twarz, głos obok światła czy muzyki. Zna­czy tu nie tylko słowo, ale i sylaba, pomruk lub krzyk. Wi­dzowi udziela się niepokój, za­grożenie, pragnienie wolności, ale i radość spotkania na ob­cej ziemi, i poczucie chwilowej stabilizacji.

Spektakl wprowadza w za­gubienie, którego doświadcza współczesny emigrant, w jego próby zrozumienia, przystosowa­nia się do wybranego (w ja­kim stopniu?) świata zachod­niego. Artyści pokazują Pola­ka (?), który pewnie chce, ale nie umie uczynić swoją ani zie­mi, na której się urodził, ani tej, którą wybrał. A może tyl­ko tak mu się zdaje?

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji