Artykuły

Katowice. Babicki i Wodziński o "Dziadach"

Aby pokazać "Dziady" trzeba albo zniszczyć romantyczny tekst albo zniszczyć teatr - mówił w niedzielę (19 lutego) wieczorem w rozmowie z reżyserami teatralnymi Paweł Goźliński.

Po dwóch dekadach "Dziady" Mickiewicza nie tylko wracają na afisze teatrów, ale są tekstem, który bez kompromisów komentuje współczesną Polskę. Bez historycznych kostiumów, bez patetycznych improwizacji bez szkolnych uwag - w Katowicach publiczność dwa dni z rzędu oglądała jak Gustaw-Konrad mierzy się z narodowym mitem. Dwie inscenizacje pokazano podczas prologu Interpretacji - Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej.

W sobotę (18 lutego) "Dziady" w reżyserii Krzysztofa Babickiego pokazał współorganizator festiwalu - Teatr Śląski. W niedzielę (10 lutego) publiczność oglądała "Mickiewicz. Dziady. Performace" [na zdjęciu] z bydgoskiego teatru w inscenizacji Pawła Wodzińskiego. Konfrontacja nie przypadkowa - wszak katowicki festiwal to przegląd reżyserskich interpretacji. Po spektaklach odbyła się rozmowa w teatralnym foyer z inscenizatorami. - Aby pokazać "Dziady" trzeba albo zniszczyć romantyczny tekst albo zniszczyć teatr - mówił prowadzący rozmowę z reżyserami dziennikarz Paweł Goźliński. Wodziński realizował tekst Mickiewicza kilkakrotnie. W Bydgoszczy, jak przyznał wrócił do dramatu po historii smoleńskiej. Babicki mówił o rozrachunku swojego bohatera - jego Gustaw-Konrad, jest już po 50. i jego zaduma nad własnym życiem i losem Polski jest wyjątkowo gorzka.

Prolog odbył się na miesiąc przed festiwalem, który w tym roku zaplanowano od 10 do 18 marca. Wtedy to, obok spektakli mistrzowskich ("Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego m.in. z rolą Jana Peszka oraz "Bracia Karamazow", m.in. z Adamem Woronowiczem w obsadzie) do konkursu o Laur Konrada stanie szóstka reżyserów: Wojtek Klemm, Marcin Liber, Monika Strzępka, Weronika Szczawińska, Barbara Wysocka, Michał Zadara.

Bilety na Interpretacja od 20 lutego do kupienia w kasie Teatru Śląskiego oraz kasie Teatru Rozrywki (w zależności od miejsca pokazu danego przedstawienia). Szczegóły na stronie www.festiwal-interpretacje.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji