Artykuły

Sopot. Dziś prapremiera "Ciał obcych"

- Solidarnościowe hasła wysławiające wolność całkowicie tracą znaczenie, kiedy dotyczą dramatu indywidualnego człowieka zmagającego się ze swoją tożsamością płciową - uważa Kuba Kowalski, reżyser "Ciał obcych". Prapremiera sztuki Julii Holewińskiej, nagrodzonej w 2010 roku Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną - dziś na sopockiej Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże.

Akcja "Ciał obcych" rozgrywa się równolegle w dwóch czasach: latach 80. i współcześnie. Adam jest aktywnym działaczem opozycji demokratycznej. Ma kochającą żonę, maleńkie dziecko, oddanych kolegów, którzy uważają go za bohatera. Jego życie w PRL to przede wszystkim walka z komuną, msze, teatry podziemne, rozrzucanie ulotek i hasła: Bóg, Honor, Ojczyzna. Jednak ten chłop "z krwi i kości", "wojownik" marzący o zrobieniu powstania, kochanek i kompan od kieliszka skrywa w sobie tajemnicę - od dzieciństwa prowadzi wewnętrzną walkę, walkę z własnym ciałem i swoją biologiczną płcią. Ewa to kobieta świetnie wykształcona, była opozycjonistka, obecnie żyjąca w nędzy, zmagająca się z samotnością, odtrąceniem, frustracją, obrzydzeniem, jakie wzbudza u najbliższych i przede wszystkim z rozwijającym się rakiem. Co łączy te dwie postacie?

Spektakl na podstawie utworu Holewińskiej reżyseruje Kuba Kowalski, młody twórca, znany gdańskim widzom z wyśmienitej "Zwodnicy" Thomasa Middletona i Williama Rowleya oraz "Evy Peron" Copiego. - Solidarnościowe hasła wysławiające pod niebiosa wolność i niepodległość całkowicie tracą znaczenie, kiedy dotyczą dramatu indywidualnego człowieka zmagającego się ze swoją tożsamością płciową - ot, cała smutna prawda - mówi. - Potrafimy je skandować, kiedy niesiemy je wypisane na sztandarach, potrafimy walczyć o wolność i niepodległość narodu; jednak kompletnie nie umiemy uszanować ich w odniesieniu do jednostki, zwłaszcza kiedy dotyczą one jej seksualności i tożsamości płciowej. Taka nasza niekonsekwencja.

Autorka "Ciał obcych" Julia Holewińska - pracująca zresztą przy wybrzeżowym spektaklu jako dramaturg - jest absolwentką Wydziału Wiedzy o Teatrze w warszawskiej Akademii Teatralnej oraz doktorantką w Instytucie Sztuki PAN. Ma na swoim koncie kilka wystawianych w Polsce i w Hiszpanii oraz tłumaczonych na angielski, hiszpański, kataloński, niemiecki i rosyjski. "Ciała obce" w 2010 roku, pokonując ponad sto sztuk innych autorów, nagrodzone zostały Gdańską Nagrodą Dramaturgiczną. Sztuka ta doczekała się realizacji w Teatrze Polskiego Radia (reż. Paweł Wodziński) oraz kilku czytań scenicznych, m.in. w Madrycie w ramach "Obozu Solidarność" (reż. Natalia Korczakowska). Pierwotnie prapremiera "Ciał obcych" odbyć się miała w warszawskim Teatrze Polonia (a w główną rolę Adama/Ewy wcielić się miała Krystyna Janda), ostatecznie jako pierwsi ten tekst ze sceny usłyszą widzowie trójmiejscy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji