Artykuły

TVP Kultura. We wtorek "Nie-boska komedia" w reż. Hübnera

19 lutego mija 200. rocznica urodzin Zygmunta Krasińskiego. Z tej okazji w TVP Kultura przypominamy pierwszą telewizyjną realizację jego najgłośniejszego dramatu - "Nie-boskiej komedii".

"Nie-boska komedia" to, obok "Irydiona", najważniejszy tekst Zygmunta Krasińskiego, w którym zawarł pełnię swoich rozważań na tematy religijno-społeczne. Uznawana za arcydzieło i zaliczana do Złotej Setki Teatru Telewizji realizacja Zygmunta Hübnera z 1982 roku, to obraz rewolucji, w której nowy porządek walczy ze starym. Reżyser w mistrzowski sposób połączył w tym spektaklu konwencję teatralną i filmową, osadzając akcję dramatu w naturalnych plenerach, scenerii starych ruin zamku w Ogrodzieńcu.

Konfrontacja przywódców dwóch obozów: hrabiego Henryka i Pankracego prowadzi do refleksji, że skompromitowane stosunki społeczne nie mogą zostać zmienione przez działania rewolucyjne niosące zagładę dotychczasowemu dorobkowi kulturalnemu. Przemiany ustrojowe nie mogą jedynie ograniczać się do zrównania majątkowego, lecz muszą nieść za sobą postęp etyczny. W rolach głównych oponentów zobaczymy Jerzego Zelnika i Marka Walczewskiego.

Emisja wtorek, 14 lutego, godz. 20.20, TVP Kultura

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji