Artykuły

Warszawa. Wkrótce 16. Festiwal Ludwiga van Beethovena

15 koncertów pod dyrekcją światowej sławy dyrygentów - m.in. Andrzeja Borejki, Ingo Metzmachera i Valeryego Gergieva - znalazło się w programie 16. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, który odbędzie się w dniach 25 marca - 6 kwietnia w Warszawie.

Temat przewodni tegorocznej edycji brzmi "Wojna i pokój". - Każdy koncert będzie nawiązywać do tej tematyki. Będziemy śledzić relacje pomiędzy literaturą i kulturą rosyjską a muzyką Beethovena - powiedział PAP dyrektor festiwalu Andrzej Giza.

Szczególną atrakcją 16. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena będzie, w opinii jego dyrektora, obecność światowej sławy dyrygentów. W ramach festiwalu orkiestrę Deutsche Kammerphilharmonie Bremen poprowadzi Paavo Jaervi, Orkiestrę Symfoniczną Teatru Maryjskiego - Valery Gergiev, Duesseldorfer Symphoniker - Andrzej Borejko, Gustav Mahler Jugendorchester - Ingo Metzmacher. - Rzadko się zdarza, że w tak krótkim okresie odwiedza nas tylu znakomitych dyrygentów

- mówił w rozmowie z PAP Giza.

W programie festiwalu znalazł się cykl oper nieznanych. - Jak co roku zaprezentujemy operę nigdy wcześniej w Polsce nie wystawianą - zapowiedział dyrektor festiwalu. W tym roku będzie to dzieło włoskiego kompozytora Italo Montemezziego "L'amore dei tre re" ("Miłość trzech króli"). Inscenizacja opery skomponowanej w 1913 r. powstaje we współpracy z amerykańską Yale School of Music. Jej soliści wystąpią na warszawskiej scenie. Muzykę wykona Polska Orkiestra Narodowa pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

Plakat promujący 16. edycję festiwalu przygotował Honza Zamojski. - Festiwal Beethovenowski zawsze ma szczególną oprawę plastyczną - podkreślił Giza. - Od kilku lat udaje nam się wskazywać tych artystów, którzy wiodą prym w polskiej sztuce - zauważył. Grafikę poprzednich festiwali

przygotowali m.in. Wilhelm Sasnal, Bartosz Materka, Marcin Maciejowski i Jakub Julian Ziółkowski.

Koncerty będą się odbywać w salach warszawskiej Filharmonii Narodowej oraz na Zamku Królewskim. Występom będą towarzyszyć sympozjum naukowe, realizowane we współpracy z Narodową Galerią Sztuki Zachęta, oraz wystawa manuskryptów prezentowana w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie.

Organizatorem Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena jest Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, założone i prowadzone przez Elżbietę Penderecką. Pierwsza edycja festiwalu, zorganizowana w 170. rocznicę śmierci wybitnego kompozytora, odbyła się w 1997 r. w Krakowie.

Festiwal był tam organizowany przez kolejne siedem lat, w 2004 r. został przeniesiony do Warszawy.

PAP ma patronat medialny nad festiwalem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji