Artykuły

Opole. Wkrótce premiera "Słownika chazarskiego"

Takiego przedstawienia jeszcze nigdzie nie było - stu aktorów i statystów, akcja rozgrywająca się jednocześnie na wszystkich scenach, widzowie wędrujący w ślad za akcją. Taki będzie "Słownik chazarski" w reżyserii Pawła Passiniego.

"Słownik chazarski" to debiutancka powieść (wydana w 1984) serbskiego pisarza i poety, profesora uniwersytetu belgradzkiego, Milorada Pavicia. Przez światową krytykę uznana została za arcydzieło. Zyskała niebywałe powodzenie u czytelników stając się bestsellerem we Francji, Wielkiej Brytanii i wielu krajach na całym świecie. Do tej pory przetłumaczono ją na ponad 30 języków.

Po ten tekst sięgnął Paweł Passini, artysta dwukrotnie nominowany do Paszportu Polityki, reżyser znany opolskim teatromanom z "Klątwy" Wyspiańskiego i "Ifigenii w Aulidzie" Eurypidesa.

- Nasze przedstawienie krąży wokół krótkiego fragmentu "Słownika", w którym Pavić, ustami jednego z bohaterów, opisuje świat w ten sposób: Kiedy po tej stronie ktoś się budzi, to po drugiej ktoś zasypia. Moja jawa to sen kogoś innego. Kiedy ja tutaj chodzę, to po drugiej stronie ktoś o mnie śni. Nasze przedstawienie opowiada o snach, o tym, że sny przesączają się w naszą rzeczywistość. Pokazujemy historię podróżników w snach, Łowców, którzy podróżują do krainy o zagadkowej nazwie Chazaria - mówi reżyser.

Realizacja przedstawienia jest niezwykła. Będzie ono grane jednocześnie na wszystkich scenach Teatru Kochanowskiego, a także w teatralnych zakamarkach, do których dotąd żaden widz nie miał wstępu.

Przedstawienie będzie grane równocześnie dla trzech grup widzów.

- Kupując bilet widz będzie musiał wybrać grupę męską, żeńską lub mieszaną - "Łowców Snów". Każda grupa zobaczy bowiem trochę inne przedstawienie. Można je obejrzeć dwa razy - raz ze swoją grupą, a potem z "Łowcami Snów" - by zobaczyć dwie zaplatające się opowieści - zachęca reżyser.

Na scenie zobaczymy stu aktorów i statystów. Wystąpi cały zespół aktorski, wspomagany także przez techników oraz kilkudziesięciu młodych statystów, którzy od kilku miesięcy uczestniczyli w warsztatach przygotowujących do tego niezwykłego przedsięwzięcia.

Autorką scenografii i kostiumów jest Zuzanna Srebrna.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji