Artykuły

Jelenia Góra. Adamek próbuje Goldoniego

W Teatrze im. Norwida trwają próby spektaklu "Sługa dwóch panów" austriackiego dramaturga, Petera Turriniego w przekładzie Kazimierza Pabiana. Reżyseruje Henryk Adamek. Premiera 4 lutego.

W swojej swobodnej adaptacji komedii dell'arte Carla Goldoniego pod tym samym tytułem, Peter Turrini przenosi akcję w lata dwudzieste XX wieku. Bohaterowie to przedsiębiorcy, zajmujący się jakimiś podejrzanymi interesami. Wśród nich pojawia się, wracający z wojny, Żołnierz-Arlekin. Nie jest to, jakbyśmy się mogli spodziewać, skory do niewybrednych żartów wesołek. To zmęczony i głodny, szukający jakiegokolwiek zajęcia weteran wojenny, któremu w końcu udaje się dostać pracę u dwóch przedsiębiorców

***

Peter Turrini urodził się w 1944 r. w Margarethen (Karyntia). Wybitny, najczęściej wystawiany w świecie dramaturg austriacki. W swoich bulwersujących, podszytych absurdalnym humorem sztukach oraz scenariuszach uparcie tropi "toksyczne problemy" współczesnego społeczeństwa: alienację i postępujący brak granic między rzeczywistością i fikcją, ksenofobię. Jest laureatem Nagrody Gerharta Hauptmanna.

Jego twórczość jest tłumaczona na 30 języków a dramaty grane są na całym świecie. Od 1971

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji