Artykuły

Gdańsk. Spektakl dla pampersiaków w Miniaturze

Gdański Teatr Miniatura przygotował spektakl dla najmłodszych widzów - od roku do czterech lat. W "Afrykańskiej przygodzie" nie ma dialogów, ale język, którym posługują się aktorzy, zrozumieją wszystkie dzieci.

"Afrykańska przygoda" to krótki, zaledwie półgodzinny spektakl, przystosowany do percepcji najmłodszej publiczności. Twórcy przedstawienia, Mariola Fajak-Słomińska i Andrzej Słomiński, swoich widzów nazywają "pampersiakami". Z myślą o nich przygotowali historię małego Jacusia, który podczas snu, za pomocą zaczarowanego balonika, przenosi się do Afryki i przeżywa tam barwne przygody. Spektakl został pomyślany w ten sposób, by przyciągnąć uwagę maluchów. Scena została zaprojektowana na kształt pokoju dziecinnego, ustawione na niej sprzęty mają żywe kolory (niektóre z nich zmieniają w trakcie przedstawienia swoje funkcje - na wieszaku może nagle wyrosnąć palma, a lampa zmienić się w zebrę). Dzieci siedzą nie na krzesłach, lecz na rozłożonych na wykładzinie na poduszkach, w towarzystwie rodziców lub opiekunów. Przygodom Jacusia towarzyszy muzyka, w której usłyszeć można afrykańskie rytmy, elementy dziecięcej kołysanki czy dźwięki pozytywki. Na zakończenie spektaklu mali widzowie mogą wejść na scenę (która tylko symbolicznie oddzielona jest od widowni), wziąć udział we wspólnej zabawie i dotknąć elementów scenografii. W "Afrykańskiej przygodzie" nie usłyszymy dialogów, jedynie słowa z języka dziecięcego, monosylaby i słowa dźwiękonaśladowcze, takie jak bum, hopla, tralalala. Spektakl grany jest w niewielkiej przestrzeni, w sali kameralnej Teatru Miniatura. Występuje w nim trójka aktorów, a główny bohater, Jacuś jest lalką.

"Afrykańska przygoda" zrealizowana została po raz pierwszy przez Mariolę Fajak-Słomińską i Andrzeja Słomińskiego w szczecińskim Teatrze "Pleciuga" w 2010 roku. Spektakl był grany kilkadziesiąt razy, cieszył się ogromnym powiedzeniem - mieszkańcy uznali go za najlepsze przedstawienie teatralne w 2011 roku w Szczecinie, przyznali mu nagrodę Bursztynowego Pierścienia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji