Artykuły

Antyczny mix

W sobotę w Powszechnym premiera. Spektakl "Siedmiu przeciw Tebom" reżyseruje Jacek Papis. Nie jest to jednak prosta realizacja antycznego dramatu Ąjschylosa pod tym właśnie tytułem, ale wybór z tekstów także innych starożytnych pisarzy - Eurypidesa i Sofoklesa.

- Zmieniałem kolejność scen, czasem słowa, które w oryginale mówi dana postać, u mnie wypowiada całkiem inna. Zrobiłem trochę jak antyczni twórcy. Im zdarzało się opowiadać ten sam mit, tę samą historię na różne sposoby, dodawać inne zakończenia, inne zdarzenia, rozbudowywać historie - twierdzi Papis.

- Teatry rzadko sięgają dziś po sztuki antyczne, w Radomiu było to chyba z kilkanaście lat temu. Tymczasem warto, bo te dawne utwory dotykają problemów uniwersalnych, czyli takich, które są ważne dla nas i obecnie - uważa dyrektor radomskiego teatru Adam Sroka.

- Gdybym nie dostrzegł, że te antyczne teksty są niezwykle aktualne i dziś, tobym nie próbował tego przenieść na scenę. "Siedmiu przeciw Tebom" jest niezwykle dziś aktualną przypowieścią dotyczącą sprawowania władzy, etyki rządzących oraz ich odpowiedzialności wobec społeczności, której przewodzą - twierdzi Papis. - To opowieść o walce o władzę między dwoma braćmi, synami Edypa, których pochowanie staje się przedmiotem sporu w Sofoklesowskiej "Antygonie". Wydaje się, że dopiero poznanie tej mniej znanej części mitu tebańskiego pozwala w pełni zrozumieć postawę Kreona, Ismeny czy Antygony - dodaje reżyser. Jednocześnie podkreśla on, że nie chodzi mu w przedstawieniu o żadne bieżące odniesienia do polityki. - Jeśli komuś się one nasuną, to pewnie dlatego, że ostatnio żyjemy polityką jak prawie nigdy wcześniej - mówi Papis.

Na scenie będzie można zobaczyć: Cezarego Jankowskiego (Eteokles), Adama Patera (Polinik), Blankę Kaczorowską (Antygona), Ewę Trochim (Ismena), Andrzeja Bieniasza (Kreon), Marcina Chochlewa (Wysłaniec), Danutę Dołecką i Martę Szmigielską (Tebanki). Scenografię przygotowuje Wojciech Radtke, z wykształcenia rzeźbiarz, współpracujący już od jakiegoś czasu z Papisem. - Spektakl będzie dość ascetyczny, ale wykorzystamy nowoczesne środki realizatorskie: rzutnik multimedialny, ekran. Szukamy czegoś pośrodku między kojarzeniami z teatrem antycznym a współczesnym - mówi scenograf.

W tym roku w Powszechnym odbędzie się jeszcze premiera "Muminków". Bajkę wyreżyseruje Karolina Szymczyk, będzie to jej pierwsza realizacja spektaklu dla dzieci. W przedstawieniu usłyszymy piosenki Tadeusza Woźniaka (autora m.in. słynnego "Zegarmistrza światła"). W grudniu odbędzie się także, już po raz szósty, Tydzień Sztuk Odważnych. Na konkurs dramatopisarski nadeszło ponad 80 utworów, do czytania wybranych zostanie osiem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji