Artykuły

Poznań. Czytania w ramach "Dramatów Nowych"

Teatr Nowy zaprasza 12-15 stycznia do oglądania aktorów w procesie pracy nad rolami w tragikomediach Stephana Seidla i Rolanda Schimmelpfeniga.

Na życzenie Widzów, którzy tak tłumnie odwiedzili Teatr Nowy podczas pierwszych prezentacji Dramatów Nowych, zdecydowaliśmy się kontynuować prezentację prób czytanych.

"Złoty smok" /Der Goldene Drache/ - Roland Schimmelpfennig

Przekład: Elżbieta Ogrodowska-Jesionek

Opieka reżyserska MAGDALENA MIKLASZ

Występują: Dorota Abbe, Sława Kwaśniewska, Tadeusz Drzewiecki, Nikodem Kasprowicz, Michał Kocurek

"Złoty Smok" to bar serwujący azjatyckie dania. W ciasnych nędznych pomieszczeniach toczy się życie imigrantów, tych nielegalnych, wyjętych spod prawa, którzy nie mogą iść ani do lekarza, gdy dokucza im ból zęba ani na policję, gdy są zmuszani do prostytucji, maltretowani przez sutenera lub też kochani dosłownie "na zabój". "Złoty Smok" to ponure miejsce, wstydliwy margines bogatego świata, skrzenie ukrywany poprzez przemilczenie. "Wyjęci spod prawa" imigranci wyrwali się z piekła swojej ojczyzny tylko po to, by trafić do piekła zachodniego świata.

12 i 13 stycznia, godz. 17.15, Scena Nowa

***

"Miłość, śmierć i namiętność. Nadchodzi nowy dzień" - Stephan Seidel

Przekład: Iwona Nowacka

Opieka reżyserska PIOTR KRUSZCZYŃSKI

Występują: Oksana Pryjmak, Małgorzata Łodej-Stachowiak, Janusz Andrzejewski, Radosław Elis, Paweł Hadyński, Mateusz Ławrynowicz, Mariusz Puchalski

"Pogodynek" zwariował. Zamiast wdzięcząc się i uśmiechając zapowiadać wyże i niże, słońce i deszcz,zaskakuje wszystkich obłąkanym przemówieniem bez ładu i składu. Cięcie. Klaps. Perfekcyjna pogoda. Perfekcyjna rezydencja. Perfekcyjni mieszkańcy. Perfekcyjny banał.

Życie w telenoweli przebiega monotonnie zaplanowanym trybem. Plastikowi bohaterowie przeżywają swoje drobiazgowo zaplanowane życie. W ich wspaniały świat jednak wkracza "Pogodynek". Czy zdoła zmienić bieg wydarzeń? Sztuka Stephena Seidla wciąga nas w surrealistyczny świat telenoweli. Raz po raz przeżywamy ten sam odcinek serialu obserwując jak złudna rzeczywistość stopniowo rozpada się w zetknięciu z prawdziwym życiem.

14 i 15 stycznia, godz. 16.30, Trzecia Scena

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji