Artykuły

Poznań. Projekt integracyjny w Ósemkach

W ramach międzynarodowego projektu "Granice. Sztuka przekraczania. Przekraczanie sztuką" gośćmi Teatru Ósmego Dnia w dniach 11-15 stycznia będą Teatr RambaZamba z Berlina i grupy artystyczne skupione w Dziennym Ośrodku Adaptacyjnym nr 1 w Poznaniu.

Tytułowe granice to granice pomiędzy nieumiejętnością i umiejętnością, niesprawnością i sprawnością, granice pomiędzy osobami niepełnosprawnymi i pełnosprawnymi, pomiędzy środowiskami niemieckimi i polskimi.

Bohaterowie projektu - osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie pokazują w swoich pracach, jak te granice przekraczać, by uzyskać walor artystyczny. Ich spektakle, muzyka, prace plastyczne i realizacje multimedialne ukazują też w szczególnie wyraźny sposób, jak ważna jest sztuka, jej uprawianie, w każdym procesie edukacyjnym. Przypomnienie tej oczywistości wydaje się nam dzisiaj niezwykle ważne.

***

11 stycznia, g. 18.30

Grupa teatralna "iSKRZYDŁA" (Poznań)

"W poszukiwaniu szczęścia"

Spektakl jest rezultatem rozmów z członkami grupy na temat tego, czym jest szczęście. Każda ze scen przedstawia indywidualne, subiektywne refleksje o tym, co może dać poczucie spełnienia. Przedstawienie jest wzbogacone o prezentację multimedialną zawierającą wywiady przeprowadzone przez członków grupy z przypadkowymi przechodniami, które potwierdzają tezę, że "szczęście dla każdego znaczy coś innego...".

Grupa teatralna "scena saperska" (Poznań)

"To nie jest sen"

Teksty: zespół pod kierunkiem Pauliny Kosteckiej

Reżyseria: Scena Saperska

Nagrania: Lidia Berłowska

Muzyka w wykonaniu Adriana Boruckiego

Przedstawienie jest wynikiem projektu poświęconego emocjom. To opowieść o codzienności osób niepełnosprawnych intelektualnie, o życiu, w którym to, co, jasne, radosne, przeplata się z tym, co smutne, drażniące, ciemne. Spektakl powstał z potrzeby podzielenia się fragmentami własnych historii, otwarcia się mimo obaw. Nasi wychowankowie opowiadają ze sceny o tym, co czują, myślą, czego pragną, co ich irytuje, z czego są dumni, o problemach, z którymi zmagają się każdego dnia.

***

12 stycznia, g. 17.00

Grupa teatralna "iSKRZYDŁA" (Poznań)

"Czy jest tu ktoś?"

A jeśli to będą twoje drzwi

Otwórz mi...

...i choć odejdę nie zostawiwszy nic

to od tej chwili będę w tobie żył

(sł. W. Waglewski)

To pierwszy spektakl grupy iSkrzydła tak obficie wykorzystujący słowo. Dotychczasowe przedstawienia oparte były głównie na ruchu i scenografii. Trudności z wyraźną artykulacją skłoniły opiekunów artystycznych grupy do poszukiwania sposobów na to, by to, co w trakcie prób do spektaklu zostało wypowiedziane, mogło zaistnieć w przestrzeni teatralnej.

Przedstawienie jest wyrazem kolejnych "przejść" przez granicę drzwi. Każdy z uczestników chociaż raz przekracza ową symboliczną granicę pomiędzy przestrzenią osobistą a przestrzenią sceny dając tym samym widzowi przyzwolenie na wgląd we fragment własnej historii.

Grupa teatralna "scena saperska" (Poznań)

"Tajemnica dobrego człowieka"

Spektakl przygotowany wspólnie z młodzieżą z I Liceum Ogólnokształcącego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu

"Tajemnica dobrego człowieka" to projekt integracyjny przygotowany pod kierunkiem Teresy Kolińskiej, Pauliny Kosteckiej, Katarzyny Ziober i Adriana Boruckiego. Premiera odbyła się 20 listopada 2009 w auli I Liceum Ogólnokształcącego. To opowieść o byciu razem, o podróży do magicznego miejsca, którego nie można znaleźć na żadnej mapie, lecz które każdy może odnaleźć w sobie...

Koncert Grupy "Puszka Band" (Poznań)

Puszka Band jest integracyjnym zespołem wokalno-instrumentalnym, działającym przy Dziennym Ośrodku Adaptacyjnym nr 1. Tworzą go podopieczni ośrodka i ich opiekunowie. Począwszy od prób, na których rodzą się pomysły i doskonali się warsztat, po prezentacje na scenie i nagrania - są razem i w równej mierze starają się oddać zespołowi swoje najlepsze umiejętności.

***

13 stycznia, g. 19.00

Teatr RambaZamba (Berlin)

"Babska rewia"

Mały wkład teatru RambaZamba w humor emancypacyjny.

Dajcie władzę kobietom! To jedno z możliwych haseł przewodnich dla tej rewii, ponieważ mężczyźni zostaną przepędzeni ze sceny wśród porozumiewawczych mrugnięć okiem.

To pełen pasji, zmysłowy i chwytający za serce spektakl niesiony przez melodie stuleci: Johanna Straußa, Friedricha Hollaendera, Beatlesów, Marleny Dietrich czy Tamary Danz. Porywcze, tajemnicze, ekscentryczne, dziwaczne kobiety marzeń spotykają się na szalonych randkach. Jest tu wszystko, co składa się na rewię: błyszczące gwieździste niebo, piękne kobiety w porywających kostiumach, tańce, erotyka, zabawy z dziwacznymi parasolami, uczta diw we mgle, bajkowe zwierzęta pragnienie młodej dziewczynki: "Marzę, żeby być kobietą".

***

15 stycznia, g. 18.00

Teatr RambaZamba (Berlin)

"Mongopolis Ryba albo Kaczka albo utopijny thriller"

Na ziemi kończy się woda. Trzeba się pozbyć niepotrzebnych osobników. Najlepiej je wyeliminować. Osobniki z trzema ramionami i jedną nogą wyeliminować. Mieszkańcy ziemi bez nosa wyeliminować. Obywatele z zespołem Downa... precz z nimi.

Dobre geny przeciwko złym genom - intrygujący kryminał science-fiction z kosmiczną muzyką.

Role ludzi doskonałych i sztucznie udoskonalanych grają aktorzy z zaburzeniami genetycznymi oraz ich zdrowi koledzy-artyści. Reżyserka Gisela Höhne ukazuje cykl wizualnie atrakcyjnych, groteskowych, przewrotnych, zabawnych, ale i wstrząsających scen, które składają się na żarliwą obronę człowieczeństwa.

Na wszystkie wydarzenia w ramach projektu obowiązuje darmowy wstęp po wcześniejszej rezerwacji miejsca, pod nr tel. lub teatr@osmego.art.pl.

Na zdjęciu: "Babska rewia", Teatr RambaZamba, Berlin

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji