Artykuły

Olsztyn. Polska popegeerowska u Wyszomirskiego

- Premiera środkowej części tzw. trylogii leenańskiej pt. "Czaszka z Connemary" głośnego irlandzkiego pisarza Martina McDonagha odbędzie się w sobotę w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie.

Olsztyński teatr jako jedyny w Polsce ma w swoim repertuarze wszystkie sztuki tego znanego tryptyku, którego akcja rozgrywa się w irlandzkiej wioski Leenane: oprócz premierowej "Czaszki z Connemary" także "Królową piękności z Leenane" oraz "Samotny zachód".

- Dramaty McDonagha rozgrywają się na zapadłej irlandzkiej prowincji, wśród prostych ludzi, którzy nie znają innego świata. Dramaturg obserwuje prowincję z dystansu - uważa reżyser Bartłomiej Wyszomirski [na zdjęciu]. Zdaniem Wyszomirskiego, na uwagę zasługuje analogia między irlandzką prowincją a polskimi wsiami popegeerowskimi. - W obu przypadkach można doszukać się podobieństw, np. zachwianych relacji międzyludzkich, samotności, braku perspektyw, beznadziejności, skrajnego ubóstwa; w takich sytuacjach ludzie zdolni są do skrajnych zachowań - podkreślał reżyser.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji