Artykuły

Kraków. Pamiętają o Zygmuncie Nowakowskim

W czwartek do rąk krakowian trafi drugi numer "Przylądka Dobrej Nadziei", czasopisma w całości poświęconego Zygmuntowi Nowakowskiemu.

Wiosną ukazał się pierwszy numer "Przylądka Dobrej Nadziei", który traktował o dokonaniach legendarnego krakowianina działającego na wielu płaszczyznach (był m.in. prezesem Związku Artystów Scen Polskich, Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, wiceprezesem KS Cracovia, aktorem Teatru Ludowego i dyrektorem oraz reżyserem Teatru im. Juliusza Słowackiego). - Każdy numer ma temat przewodni. Tym razem zgłębiliśmy wątek krakowsko-londyński. Nowakowski przebywał bowiem 24 lata na emigracji gdzie aktywnie działał jako radiowiec i felietonista - opowiada dr Paweł Chojnacki, z pracowni "Małe Dzieje", który jest inicjatorem akcji przywracania pamięci o Zygmuncie Nowakowskim.

"Przylądek Dobrej Nadziei" wydrukowany został w nakładzie pięciu tysięcy egzemplarzy i będzie go można bezpłatnie otrzymać we wszystkich oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które jako pierwsza instytucja wyraziło chęć wspierania akcji. - Otrzymaliśmy zapewnienie, że w 2013 roku zorganizowana zostanie w Domu Zwierzynieckim wystawa czasowa poświęcona wielkiemu krakowianinowi. To pierwsze pewne wydarzenie, które mamy nadzieję, uświetni obchody Roku Zygmunta Nowakowskiego, o który zabiegamy - opowiada dr Paweł Chojnacki.

Czasopismo oprócz Krakowa będzie także rozprowadzane przez Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny w Londynie wśród Polonii. - To swego rodzaju most pamięci, którym staramy się scalić rozrzuconą wiedzę o Nowakowskim - tłumaczy dr Chojnacki. Dodaje, że zespół redakcyjny "Przylądka" już planuje kolejny numer, który tym razem ukaże dorobek teatralny Nowakowskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji