Artykuły

Powrót Wrocławskiego Teatru Pantomimy

Po występach gościnnych w Londynie przybył do Warszawy Wrocławski Teatr Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. Na konferencji prasowej, zorganizowanej w dniu 18 maja w siedzibie PAGART-u, którą zagaił dyr. Jacek Dobierski, poinformował Henryk Tomaszewski dziennikarzy stołecznych o występach swojego teatru w stolicy Anglii, oraz odpowiadał na ich pytania.

Wrocławski Teatr Pantomimy występował w Londynie w sali słynnego Sadler's Wells Theatre, która liczy 1,200 miejsc. Początkowo występy Teatru Pantomimy planowane były na 2 tygodnie, lecz wielkie powodzenie skłoniło organizatorów do ich przedłużenia o jeszcze jeden tydzień. Wrocławski teatr zaprezentował w Londynie dwa programy. W skład jednego z nich wchodziło przedstawienie "Gilgamesza" i "Bagaże". Drugi składał się z "Labiryntu", "Sukni", "Ogrodu miłości", "Snu" i "Kobiety". Szczególne zainteresowanie prasy i publiczności angielskiej wzbudziła podjęta przez Tomaszewskiego próba wyjścia poza krąg klasycznej pantomimy, jak również fakt, że tego rodzaju eksperymentalny i tak oryginalny jedyny w swoim rodzaju teatr, powstał właśnie w Polsce.

Telewizja angielska nakręciła 80-minutowy kolorowy film w skład którego wszedł "Ogród miłości", "Suknia", "Kobieta" i fragmenty "Gilgamesza". Głosy prasy angielskiej były pełne uznania i entuzjazmu.

W czasie swego obecnego pobytu w Warszawie pokazał Teatr Pantomimy na scenie Teatru Narodowego swą najnowszą pracę: "Odejście Fausta", w planach teatru jest obecnie tournee po Polsce, obejmujące miasta Śląska (z Katowicami na czele), Łódź, i Kraków. Pod koniec lipca wyjeżdża teatr Tomaszewskiego do Włoch, gdzie weźmie udział w festiwalu w Weronie, wystąpi w Turynie i innych miastach północnych Włoch. Później południowa Francja i udział w festiwalu baletowym w Paryżu, a wiosną przyszłego roku prawdopodobnie ponowny wyjazd do Londynu i występy w innych miastach angielskich.

Zapytany przez dziennikarzy ujawnił też Henryk Tomaszewski swoje najbliższe plany teatralne. Zamierza on wyreżyserować w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu sztukę Buchnera "Leonce i Lena", w Jeleniej Górze - "Legendę" Wyspiańskiego, na Wybrzeżu - "Peer Gynta" Ibsena. Z propozycjami współpracy zwróciły się też do niego dwa teatry warszawskie: Teatr Narodowy i Teatr Ateneum.

[data publikacji artykułu nieznana]

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji