Artykuły

Osiemnastowieczne "Parady"

Od piątku w teatrze Syrena będzie można oglądać spektakl Krzysztofa Zaleskiego zrealizowany na podstawie osiemnastowiecznych "Parad". Pierwotnie słowa "parady" używano do określenia teatralnej reklamy, wystawianej w celu zachęcenia publiczności do kupienia biletów.

Historyczna premiera

Prapremiera sześciu jednoaktówek autorstwa hrabiego Jana Potockiego miała miejsce na dworze Lubomirskich w Łańcucie w 1792 roku. Sztuka, napisana w języku francuskim, miała uświetnić pobyt emigrantów-uciekinierów z opanowanej przez Wielką Rewolucję Francji. Sceniczny utwór autora słynnego "Rękopisu znalezionego w Saragossie" został przełożony na język polski dopiero w 1958 roku.

Autonomiczna fabuła

Każda z sześciu miniatur, na które składa się całość przedstawienia, posiada swoją autonomiczną fabułę, choć występują w nich za każdym razem te same postacie - typy sceniczne: rubaszny służący Gil, kochliwa Zerzabella, jej naiwny ojciec i fircyk Leander.

Błyskotliwe dialogi, liczne gry słowne, zabawne i zagmatwane sytuacje zakończone happy endem, w których występują zawsze ci sami bohaterowie, sytuują ten utwór w tradycji comedie dell'arte.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji