Artykuły

Mistrzowie baletu w Koszalinie

Z Walerijem Niekrasowem, reżyserem III Międzynarodowej Gali Baletowej w Koszalinie, rozmawia Irena Boguszewska.

- Ta już trzecia wielka gala. Kogo tym razem będziemy mogli zobaczyć na scenie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego?

- Każda koszalińska gala jest niepowtarzalną okazją, aby w jednym dniu ujrzeć mistrzowski balet na najwyższym poziomie w wykonaniu najlepszych solistów na świecie. Tym razem wystąpią artyści, którzy na co dzień tańczą w tak znakomitych zespołach jak: Narodowy Balet Anglii w Londynie, Królewski Balet Flamandzki w Antwerpii, Teatr Wielki w Wilnie, Narodowa Opera Ukrainy w Kijowie czy Teatr Wielki w Warszawie.

- Każdej gali przyświeca myśl przewodnia. Czym się pan kierował tym razem zapraszając artystów do Koszalina?

- Chciałem pokazać koszalińskiej publiczności solistów z różnych teatrów narodowych i reprezentujących różne szkoły baletowe. Będą przedstawiciele szkoły paryskiej, moskiewskiej, sanktpetersburskiej, warszawskiej, białoruskiej, kijowskiej, donieckiej, angielskiej, a nawet kubańskiej. Szkoła w Hawanie, którą ukończył Yat Sen Chang, jest najlepsza w całej Ameryce Łacińskiej. Każdy z zaproszonych artystów w ostatnim czasie został laureatem najwyższej nagrody na chociaż jednym z prestiżowych konkursów baletowych, które odbywają się w Kijowie, Moskwie, Lozannie, Paryżu, Luksemburgu. A występowali na scenach niemal całego świata, nawet w tak odległych krajach jak USA, Kanada, Kuba, Chiny, Tajlandia czy Japonia.

- Jaki repertuar nam pokażą?

- Zobaczymy to, co artyści przygotowali na konkursy baletowe. Dwie pary - z Warszawy i Antwerpii zatańczą fragmenty tego samego baletu "Bąjaderka". Publiczność będzie więc mogła porównać, jak został przygotowany w dwóch różnych teatrach. Jarosław Salenko z Kijowa pokaże cały program, za który zdobył Grand Prix na bardzo prestiżowym międzynarodowym konkursie baletowym. Oprócz tego, na życzenie publiczności wykona taniec gopak, który zaprezentował podczas ubiegłorocznej gali. Tak się podobał, że wielu widzów dzwoniło i prosiło, że chcieliby zobaczyć ten taniec jeszcze raz. I tak się stanie.

- Czy w tym roku w gali wezmą udział także aktorzy Bałtyckiego Teatru Dramatycznego i dzieci ze Sceny Baletowej?

- Tak. Aktor Wojciech Rogowski zaprezentuje fragment z "Pinokia", a dzieci ze Sceny Baletowej fragmenty ze swojej ostatniej premiery "Czarodziejski świat baletu". Tan spektakl był wystawiany w Koszalinie 26 razy, zawsze przy pełnej widowni, byliśmy z nim na tournée.

- Kto wspiera przedstawienie?

- Wiele koszalińskich firm, które mają wielkie serce dla baletu. Honorowy patronat nad naszą galą przyjęli: prezydent Koszalina Mirosław Mikietyński oraz Dariusz Kwolek, kanclerz Krajowej Agendy Edukacji dla Pokoju ONZ.

- Dziękuję za rozmowę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji