Artykuły

Warszawa. "Ptaszek" Katarzyny Lengren w Kamienicy

One dwie i on jeden. Najnowsza premiera w Teatrze Kamienica to opowieść o damsko-męskiej przyjaźni, która w przyspieszonym tempie pokazuje kolejne etapy ludzkiego, dość przeciętnego, życia.

Przeciętnie jednak zapewne nie będzie, bo autorką scenariusza "Ptaszka" jest Katarzyna Lengren, scenografka, malarka, dziennikarka i pisarka, córka Zbigniewa Lengrena, która słynie z poczucia humoru i odważnie wypowiadanych poglądów. Nie jest to dla niej pierwsze spotkanie z teatrem w roli autorki.

Napisana przez nią bajka muzyczna "Król Bul", kpiąca z ról przybieranych w dworskim otoczeniu, ciągle realizowana jest na scenach teatrów dla dzieci. "Ptaszek" z kolei jest niemal w pełni autorską pracą Katarzyny Lengren. Nie tylko stworzyła jej tekst, ale również przygotowała scenografię i kostiumy trójki bohaterów. Jak pisze Lengren, "wszystko zaczyna się tak: dwie dziewczynki Laura i Klara siedzą w piaskownicy, robią babki, wiszą na trzepaku. Są wredne. Przychodzi chłopiec z koneweczką, jest nieśmiały, stoi z boku. Dziewczynki przestają się żreć i zaczynają zerkać na chłopca, który bawi się sam".

Słodko-gorzka sztuka Lengren jest próbą przyjrzenia się relacjom kobiet i mężczyzn od dzieciństwa, przez dorastanie, flirty i małżeństwa. Mimo pojawiającego się wątku miłosnego można jednak w Teatrze Kamienica spodziewać się opowieści pozbawionej nadmiaru sentymentalizmu. Wystarczy przypomnieć sobie ostry język Lengren pojawiającej się między innymi w popularnym telewizyjnym magazynie "Mała czarna".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji