Artykuły

Warszawa. Symfonia Mykietyna i film o prof. Baumanie

Premiera III Symfonii Pawła Mykietyna i kinowa premiera filmu o profesorze Zygmuncie Baumanie w ostatnim miesiącu Polskiej Prezydencji

Pokaz filmu odbędzie się 15 grudnia o godz. 18.00 w Kinie Muranów, zaś koncert 17 grudnia o godz. 19.00 w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

1 lipca w Warszawie, podczas oficjalnej inauguracji Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji, w Filharmonii Narodowej prapremierowo zabrzmiała III Symfonia Pawła Mykietyna na głos i orkiestrę, skomponowana na specjalne zamówienie Narodowego Instytutu Audiowizualnego. 17 grudnia w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie o godz. 19.00 premiera utworu wykonana zostanie podczas koncertu w ostatnim miesiącu Polskiej Prezydencji. Partie wokalne opracowane na podstawie tekstów SMS młodego aktora, Mateusza Kościukiewicza wykona Jadwiga Rappé. AUKSO Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy poprowadzi Marek Moś. Wizualizacje do utworu przygotował Denis Gauguin.

Polska Prezydencja formalnie dobiega końca, jednak wiele z projektów Krajowego Programu Kulturalnego ma lub będzie miało swoją kontynuację w przyszłości, m.in. wspólny koncert Krzysztofa Pendereckiego i Jonnego Greenwooda, który we wrześniu zabrzmiał podczas Europejskiego Kongresu Kultury ponownie odbędzie się 22 marca przyszłego roku w londyńskim Barbican Centre, a realizowaną w Białymstoku wystawę "Podróż na Wschód" do końca stycznia można oglądać w krakowskim MOCAKu. Po zakończeniu kulturalnych obchodów Polskiej Prezydencji pozostaną też materiały audiowizualne w postaci nagrań, fotorelacji, a także projekty kontynuowane w wirtualnej przestrzeni, dostępne szerokiej publiczności. Pozostanie również napisana przez Zygmunta Baumana książka "Kultura w płynnej nowoczesności", wyznaczająca intelektualne ramy pod Europejski Kongres Kultury oraz "Miłość, Europa, Świat" Zygmunta Baumana - film o profesorze, zrealizowany przez Krzysztofa Rzączyńskiego w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji.

15 grudnia o godz. 18.00 w Kinie Muranów odbędzie się kinowa premiera filmu. Pokazowi towarzyszyć będzie rozmowa z reżyserem, którą poprowadzi dziennikarz filmowy radiowej Trójki, Ryszard Jaźwiński. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasach Kina Muranów.

W niespełna godzinnym dokumencie podzielonym na trzy części: Kultura, Europa, Świat - refleksje Zygmunta Baumana, światowej sławy filozofa i socjologa, na temat kultury w dobie "płynnej nowoczesności" przeplatają się z wątkami osobistymi. Twórcom filmu udało się stworzyć, złożony z wypowiedzi profesora oraz jego córek portret jednego z najważniejszych współczesnych socjologów, twórcy koncepcji ponowoczesności. Filozof, znany ze swojej niechęci do osobistych wyznań i przekonany, że życie prywatne "jest najnudniejszym z tematów, o jakich mógłby i chciałoby mu się mówić" opowiada o książkach, przeświadczeniach, własnej przeszłości i życiu w ponowoczesnym świecie. Zdjęcia do filmu kręcone były w Leeds, gdzie mieszkają Zygmunt Bauman oraz dwie jego młodsze córki - Lidia i Irena; w Warszawie, gdzie profesor w listopadzie 2010 roku odebrał z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złoty Medal Gloria Artis - Zasłużeni Kulturze, a także w Tel-Awiwie, miejscu zamieszkania jego najstarszej córki - Anny Sfard.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji