Artykuły

Wrocław. "Pułapka" Różewicza i Krauzego w operze

Światowa premiera opery "Pułapka" na podstawie dramatu Tadeusza Różewicza będzie zwieńczeniem Roku Różewicza w stolicy Dolnego Śląska.

Nowa, jednoaktowa opera Zygmunta Krauzego "Pułapka" zagości na deskach Opery Wrocławskiej    w dniach 17 i 18 grudnia. Dzieło w reżyserii Eweliny Pietrowiak poprowadzi dyrygent Tomasz Szreder, główną partię zaśpiewa Łukasz Rosiak oraz Mariusz Godlewski .

Po raz pierwszy tekst dramatu Tadeusza Różewicza przemieni się w operę. Posłużył on jako podstawa libretta opery, które na specjalne zamówienie miasta Wrocławia skomponował Zygmunt Krauze we współpracy ze znanym reżyserem teatralnym Grzegorzem Jarzyną. "Pułapkę" reżyseruje specjalistka od opery współczesnej - Ewelina Pietrowiak, która zrealizowała w Operze Wrocławskiej już dwie udane premiery. Zaprojektowała także scenografię, utrzymaną w monochromatycznej kolorystyce z przewagą koloru białego i szarego. Inscenizacja "Pułapki" nawiązuje swą estetyką do przedwojennego, czarno-białego filmu.

Uniwersalny i przejmujący temat opery w połączeniu z gronem znakomitych realizatorów, to z pewnością największe atutu wrocławskiej "Pułapki". Partię Franza Kafki kreuje dwóch śpiewaków - młody i zdolny baryton Łukasz Rosiak oraz Mariusz Godlewski. 100 - minutowe dzieło złożone z 14 obrazów skomponowanych na kilkunastu solistów, chór mieszany i orkiestrę z uwzględnieniem nietypowych instrumentów, tworzących niezwykły klimat i atmosferę, pozwoli ujrzeć dzieło Poety w nowym świetle.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji