Artykuły

Warszawa. Projekt RE-WOLT na Mazowieckiej

19 grudnia o godz. 19.00 w klubokawiarni U Artystów, ul. Mazowiecka 11a odbędzie się czytanie performatywne dramatu Anny Wojnarowskiej "Re-wolt", wstęp wolny.

KONCEPCJA: Anna Wojnarowska

REŻYSERIA: ŁUKASZ ZALESKI

WYSTĘPUJĄ: ROMUALD KRĘŻEL, ALEKSANDRA KRZAKLEWSKA, KORNELIA TRAWKOWSKA, ANNA WOJNAROWSKA, ALEKSANDER ZAWADA.

Anna Wojnarowska, aktorka i dramaturg, studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, a także w Szkole Dramatu w Warszawie. W 2008 otrzymała nagrodę na XXVI Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę "Racheli" w przedstawieniu "Jutro" wg "Wesela" St. Wyspiańskiego. W 2010 została wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie na Projekt Monodramu Sztuka Monologu. Obecnie występuje na deskach Laboratorium Dramatu w jej autorskim monodramie "Ismena, nieopisana siostra" , a także w Instytucie Teatralnym w "Chórze kobiet".

Projekt RE-WOLT realizowany w ramach Artystycznego Stypendium m.st. Warszawa jest dramaturgiczną próbą zrekonstruowania jednego dnia z życia Wytwórni Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg. Przez sześć miesięcy Anna Wojnarowska prowadziła dokumentację na temat historii zakładów Polamp, które zostały ostatecznie wyburzone w kwietniu 2011 roku. Fragmenty gazet, dokumentów i wywiadów z byłymi robotnicami wytwórni stały się podstawą tekstu RE-WOLT, który zostanie odczytany 19 grudnia w klubokawiarni U ARTYSTÓW. Do udziału w projekcie Wojnarowska zaprosiła Alka Zawadę, który w swojej Prywatnej Wytwórni Lamp produkuje i reanimuje stare żarówki .

Działania artystyczne związane z obiektami postindustrialnymi mają w Polsce coraz więcej przestrzeni. Projekt RE-WOLT nie tylko wkracza na teren budowy po nieistniejących już zakładach Polamp, ale poprzez dramaturgiczną formę, działającą w obszarze między fikcją a dokumentem, próbuje go również zrewitalizować. Architektura budynku, historia przestrzeni pofabrycznej, życiorysy jej pracowników, życie i idee patronki fabryki - Róży Luksemburg a także dzieje polskiego przemysłu elektrycznego wchodzą ze sobą wzajemnie w dialog i nabierają znaczeń. Na całym świecie widzimy zmianę lokalizacji przemysłu. Co pozostawia za sobą w miejscach, z których odchodzi? Jak długo żyją wspomnienia? Jak długo żyją idee? Czy rekonstrukcja jest w ogóle możliwa?

RE-WOLT

14 styczna 1919 roku Róża Luksemburg w swoim ostatnim, opublikowanym na łamach "Die Rote Fahne" artykule pisze: Rewolucja już jutro. Byłam, jestem i będę. Następnego dnia zostaje zamordowana, a jej ciało mordercy wrzucają do rzeki.

W 1953 kończy się budowa budynku państwowych Zakładów Wytwórczych Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg przy ulicy Karolkowej. W grudniu 1989 z murów Wytwórni Lamp Elektrycznych znika tablica patronki im. Róży Luksemburg, a do zakładu wchodzi kapitalizm.

16 lutego 2005 Alek Zawada zakłada Prywatną Wytwórnie Lamp Elektrycznych, aby naprawiać stare lampy elektronowe. Eksperymenty z konstrukcją lamp w przydomowym laboratorium mają się skończyć w momencie, gdy zostanie wykonana działająca dioda.

Wyobraź sobie, że miasto jest wielką fabryką odpadów, a sztuką przetrwania w nim jest umiejętność pozbywania się śmieci. Z taśmy produkcyjnej wyłania się nagle marzenie o rewolucji. Rewolucja staję się marzenia. Marzenia lubią światła żarówek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji