Artykuły

Kraków. "Pan Tadeusz" Mikołaja Grabowskiego

- Myślenie o wystawieniu "Panu Tadeusza" było naturalną konsekwencją takich moich spektakli jak "Pamiątki Soplicy według Rzewuskiego" czy "Opisy obyczajów według księdza Kitowicza". Z tym zamiarem nosiłem się dosyć długo i w końcu zdecydowałem się go zrealizować - mówi Mikołaj Grabowski.

Przygotowując wraz z Tadeuszem Nyczkiem sceniczną adaptację epopei wyszedłem z założenia, które wynika z samej istoty utworu Mickiewicza. Zarówno w poszczególnych księgach, jak i w Epilogu znajdujemy bowiem liczne fragmenty na temat bolesnego poszukiwania utraconej ojczyzny.

Punktem wyjścia przygotowywanej w Starym Teatrze inscenizacji jest właśnie to nieustanne pielgrzymowanie Polaków do Polski - wyśnionej, wspaniałej, świętej, ale wciąż nieosiągalnej. Ta wędrówka pozwala na rytualne przeżywanie powrotu do źródeł wszelkiego dobra i piękna, przy wtórze żarliwych modlitw zanoszonych do nieba - czyli tej mitycznej Ojczyzny. Bohaterami spektaklu są współcześni pielgrzymi, którzy - wyśpiewując kolejne antyfony do Polski - odbywają podróż w głąb narodowej duszy.

**

Premiera w Narodowym Starym Teatrze

im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

9 grudnia 2011 r. na Dużej Scenie

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji