Artykuły

Gdańsk. Premiera tanecznego solo w Żaku

- Mój spektakl powstał ze smutku, że wszystko zdaje się być w największym porządku tylko przez krótką chwilę spokojnej pewności - mówi tancerka i choreograf Magda Jędra. Premiera jej solo "Le pas Jaques" w sobotę w gdańskim klubie Żak.

"Le pas Jaques" - czyli "kroki Jaques'a", od których solo Magdy Jędry zapożyczyło swój tytuł - to nazwa metody stosowanej w nauczaniu rytmiki, wymyślonej przez szwajcarskiego pedagoga Jaques'a Dalcroze'a. Są one niczym innym, jak krokami wykonywanymi w takt muzyki.

- Ruch, rytm były pierwszą wyraźną metaforą biegnącego czasu i punktem wyjścia do pracy nad spektaklem - pisze Magda Jędra. - Powstało solo, raczej nie śmieszne, ze złudzenia, że czas przyspiesza; ze smutku, że ludzkie sprawy toczą się w swoistej entropii, że wszystko zdaje się być w największym porządku tylko przez krótką chwilę spokojnej pewności; z nieprzewidywalności zdarzeń i nieuchronności wszystkich ich konsekwencji. Cały wysiłek podejmowany po to, by sprawy przyjęły pomyślny obrót, okazuje się często niepotrzebnym machaniem rękami. Kolorowe śmieci, nowelizacje z "secondhandu", trasy szybkiego ruchu, uśmiech marszałka: wszystko to kiedyś będzie można oglądać tylko na fotografiach.

Magda Jędra jest jedną z bardziej doświadczonych artystek związanych z trójmiejską sceną tańca. Zaczynała tańczyć w latach 90. w nieistniejącym już - a bardzo ważnym dla środowiska - Gdańskim Teatrze Tańca. Z GTT występowała w spektaklach: "Pola zaginionych dusz", "Cienie", "Tabula rasa" i "W cieniu lustrzanych odbić". Równolegle zaczęła realizować swoje projekty solowe oraz brać udział w międzynarodowych koprodukcjach i warsztatach. W 2001 założyła wspólnie ze Zbigniewem "Zibi" Bieńkowskim grupa PLASTIYQUE dod, w 2005 roku powstaje ciekawa formacja Good Girl Killer (prócz Jędry i Bieńkowskiego w jej skład wchodzi tancerka Anna Steller oraz muzyk Grzegorz Welizarowicz). GGK realizuje m. in. "Good Girl Killer", "Akcja" i "Le Sni", czesto sięgająć w tych spektaklach do stylistyki teatru dramatycznego czy performanceu. Jednocześnie Magda Jędra współpracuje przy spektaklach innych grup - tańczy chociażby w "Barricade of Love" Teatru Dada von Bzdülöw czy "Café Domino" Teatru Patrz Mi Na Usta.

"Le pas Jaques", koncepcja, choreografia i wykonanie Magda Jędra, współpraca Anita Wach i Mariusz Krawczyk. Klub Żak (Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197), sobota g. 19, bilety 15 (studenci i Karta do Kultury) oraz 25 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji