Artykuły

Łódź. Oratorium Dance Project w Chorei

To międzynarodowy projekt artystyczno-edukacyjny, którego głównym adresatem jest młodzież w wieku 13 - 24 lat, a także grupa dzieci i osoby dojrzałe (50+) z Łodzi i regionu łódzkiego. Finalne spektakle z setką wykonawców 8 i 9 grudnia.

Jesienią 2011 roku 100-osobowa grupa uczestników pod przewodnictwem wybitnego, amerykańskiego choreografa Roberta Haydena, brytyjskiej grupy Earthfall Dance Limited i Stowarzyszenia Teatralnego CHOREA, z udziałem orkiestry i chóru Filharmonii Łódzkiej, stworzy wspólne dzieło - niezwykłe przedstawienie taneczno-muzyczne.

Na potrzeby projektu powstało Oratorium Antyk/Trans/Orchestra - utwór na orkiestrę symfoniczną i 100 osobowy chór, skomponowany przez Tomasza Krzyżanowskiego i Macieja Maciaszka. Wykorzystano w nim specjalnie zaaranżowane zabytki muzyczne antycznej Grecji, sprzed 2,5 tysiąca lat. Wystąpi w nim 60-cio osobowa grupa młodzieży z regionu łódzkiego, Chór Filharmonii Łódzkiej oraz kwartet jazzowy w znakomitym składzie: Hubert Zemler (dr), Wojtek Traczyk (b), Mariusz Obijalski (p), Marcin Gańko (sax). Ruch sceniczny chóru Oratorium zostanie opracowany przez choreografów z walijskiej grupy Earthfall. W tanecznej części widowiska w choreografi Roberta Haydena zobaczymy 50-cio osobową grupę, która nigdy wcześniej nie zajmowała się tańcem. W pracy z młodzieżą

Haydenowi pomagać będą choreografowie i tancerze z Pracowni Fizycznej prowadzonej w Łodzi przez Jacka Owczarka, oraz aktorzy i tancerze Teatru CHOREA a także niezależni łódzcy artyści.

Pierwsza faza projektu, prowadzona w pierwszym półroczu 2011 roku przez Teatr CHOREA, objęła rekrutację 100-osobowej grupy młodzieży ze świetlic środowiskowych, domów kultury, domów dziecka, Ochotniczych Hufców Pracy, liceów, gimnazjów i organizacji pozarządowych.

Zespół CHOREI od marca 2011 przeprowadził kilkadziesiąt warsztatów teatralnych i muzycznych,które pozwoliły wyłonić grupę najbardziej utalentowanej i zaangażowanej młodzieży do drugiej fazy projektu, realizowanej w październiku i listopadzie 2011.

Druga faza projektu prowadzona przez kompozytorów Oratorium Tomasza Krzyżanowskiego i Macieja Maciaszka oraz muzyków i aktorów teatru CHOREA a w części tanecznej przez Roberta Haydena, polskich choreografów i instruktorów tańca obejmie okres ośmiu tygodni, (październik - grudzień 2011 roku), obejmie również naukę choreografi i opanowanie materiału muzycznego Oratorium przez wszystkich uczestników projektu.

Trzecia faza projektu to pełne próby całego zespołu wykonawczego Oratorium Dance Project : orkiestry Filharmonii Łódzkiej (ok. 50 osób), chóru Filharmonii Łódzkiej (50 osób), kwartetu jazzowego, Wielkiego Chóru Młodej CHOREI (50 osób), młodych tancerzy łódzkich (50 osób).

Finał projektu to dwa pełnowymiarowe, profesjonalne spektakle w Klubie Wytwórnia TOYA Studios przy ul. Łąkowej ze 100 osobową grupą wykonawców oraz Orkiestrą i Chórem Filharmonii Łódzkiej, w dniach 8 i 9 grudnia 2011 r.

Dzięki współpracy z choreografem i pedagogiem Robertem Haydenem, grupą Earthfall oraz członkami Stowarzyszenia Teatralnego CHOREA, młodzi uczestnicy projektu będą mieli okazję nie tylko zmierzyć się z ogromnym wyzwaniem, jakim jest praca nad profesjonalnym przedstawieniem taneczno-muzycznym, ale przede wszystkim będą mogli poznać swój własny potencjał twórczy oraz siłę i radość, płynące z pracy w zespole. Udział w projekcie CHOREA Łódź 2011 Oratorium Dance Project może stać się początkiem artystycznych (teatralnych, tanecznych lub wokalnych) poszukiwań młodzieży.

Wsparcie projektu potwierdziło jak dotąd wiele instytucji kultury i edukacji artystycznej z Łodzi, m.in.: Filharmonia Łódzka, Fabryka Sztuki, Klub Wytwórnia, Ochotnicze Hufce Pracy i Akademia Sztuk Pięknych.

Projekt otrzymał honorowe patronaty:

- Marszałka woj. łódzkiego, Pana Witolda Stępnia,

- Prezydent Łodzi, Pani Hanny Zdanowskiej

- Sekretarza Stanu do spraw Europejskich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji