Artykuły

Kraków. Tydzień z Heinrichem von Kleistem

Dom Norymberski zorganizował Tydzień Kleista - cykl pokazów filmów i spektakli teatralnych, czytań scenicznych, dyskusji. Początek dzisiaj, koniec - w następny piątek.

200 lat temu, 21 listopada 1811 r., nad jeziorem Wannsee w pobliżu Berlina znaleziono ciała Heinricha von Kleista i Henriette Vogel. Wybitnego poety, pisarza, dramaturga i publicysty i jego przyjaciółki. Kleist miał 34 lata. Do tej pory tajemnica tego podwójnego samobójstwa nie została rozwiązana.

Dramaty Kleista są w Polsce rzadko wystawiane, choć nikt nie kwestionuje ich wartości. Najbardziej znane to "Rozbity dzban", "Kasia z Heilbronnu", "Pentesilea", "Książę Homburgu", "Amfitrion".

Dom Norymberski zorganizował Tydzień Kleista - cykl pokazów filmów i spektakli teatralnych, czytań scenicznych, dyskusji. Początek dzisiaj, koniec - w następny piątek.

W programie filmowym znalazły się dokumenty i filmy fabularne. Dziś - "Akta Kleista", godzinny dokument w reżyserii Simone Dobmeier, Hedwig Schmutte i Torstena Striegnitza. Jego twórcy starają się zbadać okoliczności śmierci poety, ale także wraz z reżyserem Clausem Peymannem, historykiem Christopherem Clarkiem, literaturoznawczynią Ulrike Landfester oraz biografem poety Alexandrem Weiglem zastanawiają się nad jego życiem i twórczością. W sobotę - film Volkera Schlöndorffa "Michael Kohlhaas - buntownik" oparty na noweli Kleista. W niedzielę - włoska telewizyjna wersja "Księcia Homburgu" w reżyserii Marca Bellocchia, a w poniedziałek słynny film Erica Rohmera "Markiza von O." wg noweli Kleista.

We wtorek i w środę będzie można obejrzeć spektakle teatru telewizji. We wtorek - "Rozbity dzban" w reżyserii Macieja Englerta (obsada: Wiesław Michnikowski, Henryk Bista, Marcin Troński, Zofia Kucówna, Joanna Jeżewska). W środę - "Kasia z Heilbronnu" w reżyserii Jerzego Jarockiego (obsada: Kinga Preis, Mariusz Bonaszewski, Halina Skoczyńska, Edwin Petrykat, Iga Mayr, Krzysztof Dracz i in.).

W czwartek i następny piątek na Scenie na Sarego 7 teatru Bagatela odbędą się czytania sceniczne. W czwartek dramat Jerzego Łukosza "Strzał nad Wannsee" (przygotowanie reżyserskie: Jacek Bała), a w piątek "Pentezylea" Kleista (przygotowanie reżyserskie: Agnieszka Korytkowska). Po piątkowym czytaniu - dyskusja, w której udział wezmą: Jacek S. Buras, Jerzy Jarocki, Wojciech Klemm i Agnieszka Korytkowska. Prowadzenie: Beata Guczalska.

Dziś, jutro i w niedzielę będzie można zobaczyć dramat Kleista na żywo - "Amfitriona" [na zdjęciu] wyreżyserowanego w Starym Teatrze przez Wojciecha Klemma.

Wszystkie pokazy i czytania sceniczne odbywać się będą o godzinie 19 w Domu Norymberskim (ul. Skałeczna 2). Filmy w języku niemieckim z polskimi napisami. Wstęp na wszystkie imprezy, oprócz spektaklu "Amfitrion", jest wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji