Artykuły

Gdynia. R@Port ze Sławomirem Mrożkiem

Przed nami ostatnie przedstawienia VI Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni. Laureatów imprezy poznamy w sobotę 26 listopada późnym wieczorem.

Choć po raz kolejny w historii imprezy zmienił się jej dyrektor programowy - w ty roku jest nim Bogdan Ciosek - to nie zmienił się jej profil. Co roku w Gdyni możemy obejrzeć zatem zestaw spektakli, zrealizowanych na podstawie polskich dramatów najnowszych (zgodnie z regulaminem napisanych po 1989 roku, ale w praktyce - o wiele młodszych).

W trwającym od 19 listopada konkursie w sumie pokazanych zostanie osiem tytułów. Do tego dochodzi rozbudowany program imprez towarzyszących, z pokazkonkursowymi prezentacjami spektakli polskich teatrów zagranicznych, spotkaniami z artystami czy prezentacjami słuchowisk Teatru Polskiego Radia.

Piątek - przedostatni dzień festiwalu - należeć będzie prawie w całości do pań. O godz. 12 w gdyńskim planetarium posłuchać będzie można radiowej adaptacji "Burmistrza" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, w tej chwili chyba najważniejszej współczesnej autorki regularnie piszącej dla teatru. A w wieczornym pokazie konkursowym do Sikorskiej-Miszczuk dołączą jeszcze Sylwia Chutnik i Magda Fertacz (czyli laureatka pierwszej edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej). Teksty tych trzech pań bowiem stanowiły podstawę spektaklu "III Furie" w reżyserii Marcina Libera z Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy.

Najważniejszym wydarzeniem R@Portowej soboty będzie ogłoszenie zwycięzcy festiwalu. Zanim jednak to się stanie, będziemy mogli obejrzeć spektakl wyjątkowy - bo dzieło z założenia ambitne, przygotowane przez kojarzonych z serialami i reklamami twórców. Mowa tu oczywiście o "Generale" [na zdjęciu], czyli przedstawieniu o Wojciechu Jaruzelskim, napisanym przez Jarosława Jakubowskiego i wyreżyserowanym przez Marka Kalitę i Aleksandrę Popławską z warszawskiego Teatru IMKA Tomasza Karolaka.

Jednak na wielu wielbicielach polskiego dramatu - szczególnie nie tego z ostatnich lat, ale z drugiej połowy XX wieku - o wiele większe wrażenie, niż tytuły konkursowych spektakli, zrobił skład R@Portowego jury. A konkretnie - osoba przewodniczący jury. Otóż dopiero w ostatnią sobotę, w trakcie uroczystego otwarcia tegorocznego festiwalu, ogłoszono, że pracom jurorów przewodniczyć będzie sam Sławomir Mrożek, autor m. in. "Tanga", "Na pełnym morzu" czy "Emigrantów", jeden z najważniejszych polskich dramatopisarzy ostatniego wieku. I wydaje się, że pozostali członkowie jury (w skład którego weszła jeszcze czwórka krytyków: Aneta Kyzioł z "Polityki", Jacek Sieradzki z "Dialogu", Jacek Kopciński z "Teatru" i Jacek Cieślak z "Rzeczpospolitej") z opiniami i wyrokami Mistrza szczególnie zajadle dyskutować nie będzie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji