Artykuły

Poznań. Od jutra festiwal "Miłosz: Wschód-Zachód"

Dla miłośników - uczta. Dla tych, którzy z Miłoszem jeszcze się nie spotkali - szansa, by go odkryć. W sobotę rozpoczyna się w Poznaniu wielki festiwal "Miłosz: Wschód-Zachód". Zjadą znakomici goście ze świata, wśród nich Tomas Venclova i Natalia Gorbaniewska.

Czytanie poezji, sesja naukowa, koncerty, spotkania z przyjaciółmi Czesława Miłosza - program ułożono tak, by spotkać mogli się i znawcy twórczości, i zwykli zjadacze książek.

- Chcemy pokazać Miłosza jako animatora kulturowego dialogu między Wschodem i Zachodem. Zapraszamy więc do Poznania gości z całej Polski, ale też z Rosji, Stanów Zjednoczonych, Holandii, Szwajcarii, Włoch i Austrii, naukowców, tłumaczy, publicystów, poetów, aktorów, muzyków, aby w międzynarodowym i interdyscyplinarnym dialogu pokazać aktualność i uniwersalność dzieła Miłosza - mówi Monika Wójciak z Instytutu Filologii Słowiańskiej UAM, jedna z organizatorek.

Festiwal rozpocznie się w sobotę i potrwa do środy. Dziać się będzie w Teatrze Ósmego Dnia, w Collegium Maius i sali Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Głównym punktem festiwalu jest trzydniowa sesja naukowa " Dialogi Miłosza - dialogi z Miłoszem ", która rozpocznie się w poniedziałek w PTPN. Obok niej będą filmy, spektakle, koncerty, wieczory autorskie.

Już w sobotę i niedzielę spotkanie z Tomasem Venclovą. To wybitny litewski pisarz, przyjaciel Miłosza i tłumacz jego twórczości, profesor Yale University. Ci, którzy słyszeli jego wykłady i widzieli go na wieczorach autorskich, mówią, że okazji spotkania z nim po prostu nie wolno przegapić.

Przyjedzie też Natalia Gorbaniewska - rosyjska poetka i tłumaczka Miłosza, dysydentka, to ona w sowieckiej Moskwie stworzyła legendarną, wydawaną w samizdacie "Kronikę Bieżących Wydarzeń", była jednym z ośmiu uczestników desperackiego protestu na placu Czerwonym przeciwko interwencji sowieckiej w Czechosłowacji, za co zamknięto ją w więzieniu psychiatrycznym. Na środę w "Ósemkach" zaplanowano jej wieczór autorski, a we wtorek Gorbaniewska weźmie udział w debacie " Rosja Czesława Miłosza", razem z Andriejem Bazilewskim, wydawcą i popularyzatorem literatury polskiej w Rosji, Anatolem Rojtmanem, nowosybirskim matematykiem i przyjacielem Miłosza, Siergiejem Moreino - łotewskim poetą i tłumaczem.

Zobaczymy m.in. dwa filmy dokumentalne w reżyserii Andrzeja Miłosza, brata poety. Ciekawie zapowiada się też projekt "Słuchając Miłosza" z udziałem polsko-litewskiego zespołu Brevis Consort i Andrzeja Strumiłły.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, ale do "Ósemek" trzeba rezerwować darmowe wejściówki (tel. 61 855 20 86)

Więcej informacji: www.festiwalmilosza.pl.

***

Festiwal Miłosz: Wschód-Zachód.

26-30 listopada

Wybrane wydarzenia:

Sobota

(Sala Teatralna, Collegium Maius, ul. Fredry 10)

17 - otwarcie festiwalu, godz. 17.15

17.15 - wykład prof. Tomasa Venclovy "Litwa poetów. Venclova i Miłosz o miejscach rodzinnych"

17.45 - film w reżyserii Andrzeja Miłosza " Przyśnił mi się sen powrotu" 18.15 - debata " Litwa - Powroty", uczestniczą Tomas Venclova, Andrzej Strumiłło

19.30 - projekt interdyscyplinarny Andrzeja Strumiłły i zespołu Brevis Consort

Niedziela

(Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44)

18.30 - wykład Tomasa Venclovy, " Między Wschodem i Zachodem. Emigracyjne losy - Spotkania - Rozmowy " 19 - film " Walc z Miłoszem ", reż. Joanna Helander, Bo Persson 19.30 - debata " Emigracja i wiek XX", uczestniczą Tomas Venclova, Joanna Helander, Bo Persson, aktorzy Teatru Ósmego Dnia.

Poniedziałek

9-18.15 (sala PTPN, ul. Mielżyńskiego 27/29) - sesja naukowa "Dialogi Miłosza - dialogi z Miłoszem"

19.30 (Teatr Ósmego Dnia) - " Miłosz spotkany - Miłosz zapamiętany" - poetę wspominają Mirosław Chojecki, Krzysztof Czyżewski, Piotr Kłoczowski, Anatol Rojtman, Andrzej Strumiłło, Andrzej Walicki.

Wtorek

9-14.30 (sala PTPN) - sesja naukowa

16 (Teatr Ósmego Dnia) - debata " Rosja Czesława Miłosza", uczestniczą Natalia Gorbaniewska, Andriej Bazilewski, Siergiej Moreino, Ewa Wójciak.

19 - (Teatr Ósmego Dnia) - " Ulica Mandelsztama" koncert zespołu Sklep z Ptasimi Piórami

Środa

9-17.30 (sala PTPN) - sesja naukowa

13 (Collegium Maius, sala 327) - " Przekładalność Miłosza". Warsztaty z Siergiejem Moreino

16 (Collegium Maius, sala 327) - " Mistrz pokonanej rozpaczy. Miłosz po polsku i po rosyjsku". Spotkanie z Anatolem Rojtmanem.

19 (Teatr Ósmego Dnia) - wieczór autorski Natalii Gorbaniewskiej, " Miłosz w orbicie poezji rosyjskiej "

20 (Teatr Ósmego Dnia) - monodram " Orfeusz i Eurydyka ", reż. Janusz Stolarski

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji