Artykuły

Elfy z magicznego świata multimediów

"Sen nocy letniej" w choreogr. Karola Urbańskiego w Operze Nova w Bydgoszczy. Pisze Marta Leszczyńska w Gazecie Wyborczej - Bydgoszcz.

Artyści Opery Nova zabrali publiczność w pełen baśniowych postaci świat z pogranicza jawy i snu. W sobotę odbyła się premiera baletu opartego na słynnej komedii Szekspira

"Sen Nocy Letniej" to druga w tym roku po "Zniewolonym Umyśle" Roberta Bondary premiera baletowa w bydgoskiej operze. - Chcielibyśmy, by Opera Nova stała się kolebką choreograficznych talentów. Podobnie jak w marcu zaryzykowaliśmy i postawiliśmy na młodego choreografa, który już wyróżnia się na rodzimej scenie jakością swojego dorobku artystycznego, ale dotąd nie miał okazji zrealizować pełnospektaklowego baletu - mówi Maciej Figas, dyrektor opery.

Poprzednio Bondara zaskoczył pełnym metafor i symboli spektaklem inspirowanym nieprzekładanym nigdy dotąd na język tańca esejem Miłosza oraz choreografią w całości utrzymaną w technice tańca współczesnego. Tym razem Karol Urbański, inscenizator i choreograf premierowego spektaklu sięgnął po klasykę i wiernie podążył śladami Szekspira.

Na scenie można więc było zobaczyć królestwo elfów, władającego nim Oberona i przebiegłego Puka oraz rzemieślników przygotowujących teatralne przedstawienie z okazji ślubu Tezeusza z Hipolitą.

Baśniowego nastroju nadały przedstawieniu projekcje multimedialne, nastrojowe oświetlenie i niezwykłe kostiumy. Dla kobiet uszyte zostały wspaniałe suknie do finałowej sceny ślubu. Nie zabrakło przepychu - koronkowych aplikacji, migoczących koralików i pereł. Hipolita na scenie pojawiła się w sukni o obwodzie siedmiu metrów, do której przyszycie rąbka zajęło krawcowym sześć godzin. Z kolei Tytania przed snem okrywa się płaszczem, który uszyto z 20 metrów bieżących jedwabiu.

Dla potrzeb spektaklu, obok muzyki scenicznej Mendelssohna, wykorzystane zostaną również fragmenty Symfonii "Szkockiej", "Włoskiej" i kantaty "Lobgesang" na głosy solowe, chór żeński i orkiestrę.

Kolejny spektakl 20 listopada w Operze Nova o godz. 19. Bilety kosztują 50, 40 i 30 zł (drugiego dnia). Następne inscenizacje w grudniu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji