Artykuły

Rzeszów. Opera Glassa na żywo z MET

Ponad cztery godziny współczesnej opery czeka miłośników przekazów na żywo z nowojorskiej MET w sobotę o godz. 18.45 w kinie Zorza. Tym razem zobaczą transmisję współczesnego amerykańskiego dzieła Philipa Glassa - operę "Satyagraha".

Glass jest znany jako kompozytor muzyki filmowej. Był nominowany do Oscara i Złotego Globu za muzykę do filmu Martina Scorsese "Kundun - życie Dalaj Lamy", a także do filmu Stephena Daldry "Godziny". Złoty Glob otrzymał za muzykę do filmu "Truman Show".

Muzykę indyjską, która wpłynęła na jego twórczość i "minimalistyczną" wizję muzyki, odkrył w latach 60., po tym jak wyjechał do Indii północnych, gdzie spotkał się z uchodźcami z Tybetu i został buddystą.

"Satyagraha", opera w trzech aktach, skomponowana została w 1979 r. na orkiestrę, chór i solistów. Napisane w sanskrycie libretto, autorstwa samego kompozytora i Constance de Jong, jest luźno oparte na życiu Mohandasa K. Gandhiego.

Opowiada o pobycie Gandhiego w Afryce Południowej i jego walce z ustawą ograniczającą swobodę przemieszczania się społeczności hinduskiej w tym kraju. Słowo "satyagraha" w sanskrycie oznacza siłę, moc prawdy. Owa prawda stała się jedną z zasad ruchu Gandhiego przeciwko antyhinduskiemu rasizmowi w Afryce Południowej.

Obsada opery obejmuje po dwa soprany, mezzosoprany, tenory, basy i jeden baryton oraz duży zespół chóru. Orkiestrę tworzą smyczki i instrumenty dęte. W inscenizacji zaproponowanej przez artystów z Metropolitan Opera Richard Croft po raz kolejny wcieli się w rolę Gandhiego. Tę właśnie realizację operową "Washington Post" nazwało "głębokim i pięknym dziełem teatru".

Napisy będą w języku polskim. Bilety kosztują 50 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji