Artykuły

Bydgoszcz. Premiera baletu wg Szekspira

Baśniowe postaci, świat z pogranicza jawy i snu oraz niezwykłe perypetie kochanków odurzonych magicznym eliksirem. Jutro w Operze Nova premiera baletu "Sen nocy letniej".

Na scenie zobaczymy królestwo elfów, władającego nim Oberona i przebiegłego Puka oraz rzemieślników przygotowujących teatralne przedstawienie z okazji ślubu Tezeusza z Hipolitą. - Bardzo zależało mi na zachowaniu czytelności fabuły. W ten sposób z przyjemnością balet obejrzą dzieci, które zachwyci dodatkowo bajkowość spektaklu, wspaniała scenografia, światła i kostiumy, ale także dorośli, którzy być może dopiero po raz pierwszy zetkną się z historią opowiadaną w "Śnie nocy letniej" - mówi Karol Urbański, inscenizator i choreograf przedstawienia. Podkreśla jednak, że dużo będzie zależało od tancerzy. - Bo nie ma tu ról mniej ważnych. Zaangażowany jest cały zespół. Na wszystkich spoczywa ogromna odpowiedzialność - tłumaczy.

O dziwo, przed premierą bardziej od tancerzy stresuje się orkiestra. Dlaczego? - Zmiana ról poszczególnych części utworów, różna rytmika i odpowiednie dopasowanie dramaturgii wykorzystanych melodii do wydarzeń na scenie to dla nas ogromne wyzwanie. Ze sceniczną muzyką Mendelssohna łączymy fragmenty symfonii "Szkockiej", "Włoskiej" i kantaty "Lobgesang" na glosy solowe, chór żeński i orkiestrę. W konsekwencji jednego wieczoru zagramy więc dwa programy symfoniczne - mówi Jerzy Wołosiuk, kierownik muzyczny.

Spektakl pełen baśniowego nastroju jest też wyzwaniem dla scenografa - Wacława Tadeusza Ostrowskiego, reżysera świateł - Macieja Igielskiego i odpowiedzialnego za projekcje multimedialne Krystiana Drywy.

Dużo pracy miała zwłaszcza Tijana Tyska, autorka kostiumów. Dla kobiet szyte są wspaniałe suknie do finałowej sceny ślubu. Nie zabraknie przepychu - koronkowych aplikacji, migoczących koralików i pereł. Hipolita na scenie pojawi się w sukni o obwodzie siedmiu metrów, do której przyszycie rąbka zajęło krawcowym sześć godzin. Z kolei Tytania okryje się płaszczem, który uszyto z 20 metrów bieżących jedwabiu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji