Artykuły

Bydgoszcz. "Opera za trzy grosze" dla belfrów

W środę 23 listopada Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza na premierę belferską spektaklu "Opera za trzy grosze" w reżyserii Pawła Łysaka. Dzień później odbędzie się premiera studencka. W serii ukaże się także czwarty zeszyt metodyczny dla nauczycieli, tym razem nawiązujący do "Opery za trzy grosze".

Teatr istnieje tu i teraz. Tu i teraz, bo przedstawienie istnieje tyle, ile trwa w danym czasie danego dnia. To samo przedstawienie, grane w takich samych warunkach dnia następnego, jest inne - pisze Michalina Butkiewicz, pod której opieką powstał zeszyt metodyczny.

"Opera za trzy gorsze" jest utworem zakorzenionym w tradycji kultury europejskiej. Bertolt Brecht napisał utwór dla uczczenia 200- lecia powstania Opery żebraczej, dla uczczenia dorobku jej twórców. Zademonstrował w "sztuce teatralnej z muzyką" sprzeciw wobec niesprawiedliwej, żądnej pieniądza rzeczywistości - przekonuje autorka opracowania.

Opera czytana dziś przez Pawła Łysaka nabiera nowych znaczeń. Być może w Europie rodzi się nowa rzeczywistość, pojawiają zdarzenia, które burzą spokój dostatniej, zadowolonej Europy. Songi, które powstały w latach 30-tych znów można czytać w kontekście aktualnych wydarzeń, do czego zachęca Michalina Butkiewicz.

W kolejnym w serii zeszycie TPB znalazł się materiał tematyczny do lekcji języka polskiego, muzyki i wiedzy o kulturze. W każdym projekcie znaleźć można cele, które powinny zostać zrealizowane w trakcie zajęć, formy pracy, środki dydaktyczne, drogi uczenia się i metody pracy. Lekcje zostały podzielone na części, ułatwiające realizację poszczególnych celów, podsumowanie oraz załączniki.

Nad przygotowaniem 4 zeszytu metodycznego pracowali: Agnieszka Miler, Aleksandra Sionkowska, Joanna Tokarewicz i wspomniana Michalina Butkiewicz, która opracowała cały materiał. Zeszyty są do nabycia w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji