Artykuły

Bytom. Spektakl dedykowany pamięci Napoleona Siessa

W piątek, 25 listopada o godz. 18 odbędzie się uroczysty spektakl opery Giuseppe Verdiego - DON CARLOS, dedykowany pamięci Napoleona Siessa - wybitnego dyrygenta i pedagoga, wieloletniego dyrektora Opery Śląskiej - w 25. rocznicę śmierci.

Będzie to także pierwsze tym sezonie artystycznym przedstawienie zaprezentowane na scenie Opery, po przeprowadzonym remoncie.

Premiera "Don Carlosa" odbyła się 22 maja br. Reżyserem i scenografem spektaklu jest Waldemar Zawodziński - Dyrektor Artystyczny Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, znamienity reżyser, scenograf i pedagog; kierownictwo muzyczne objął Tadeusz Serafin, ruch sceniczny i choreografię zrealizowała Janina Niesobska.

**

Akcja rozgrywa się w Hiszpanii ok. 1560 r. Krajem rządzi Inkwizycja i ślepo jej podporządkowany król Filip II. Ze względów politycznych Filip zawarł małżeństwo z francuską księżniczką Elżbietą de Valois, nie bacząc, że doprowadził tym samym do zerwania zaręczyn Elżbiety ze swym synem Carlosem. Hiszpański infant - Don Carlos - jest zrozpaczony utratą ukochanej. Nadchodzi Markiz Posa - grand hiszpański. Infant zwierza się markizowi ze swojego uczucia do królowej; Posa pragnie nakłonić Don Carlosa do stanięcia na czele ruchu mającego wyzwolić Flandrię, a następnie i samą Hiszpanię spod tyranii króla i Inkwizycji.

Don Carlos i markiz Posa zapewniają się wzajemnie o wielkiej przyjaźni. Elżbieta także kocha Carlosa, ale mimo targających nią uczuć, jest wierna królowi Filipowi; Carlosa kocha również księżniczka Eboli, która w szale zazdrości przynosi królowi szkatułkę Elżbiety, a w niej - portret Carlosa. To przekonuje Filipa o niewierności małżonki. Carlos prosi króla o pełnomocnictwo nad Flandrią, ale spotyka się z odmową. Za to działa Święta Inkwizycja. Na stosie, w obecności króla, królowej i całego dworu, zostają spaleni Flandryjczycy. Wielki Inkwizytor radzi królowi zabić też Don Carlosa...

Miłość infanta do młodej macochy, starcza zazdrość Filipa o własnego syna - oto tło dramatu. Jest też tło polityczne: walka Flandrii o uwolnienie się spod krwawego jarzma Hiszpanii.

**

Obsada w dn. 25. 11. 2011 r.*

FILIP II, Król Hiszpanii Aleksander TELIGA

ELŻBIETA de Valois, jego żona Joanna KŚCIUCZYK-JĘDRUSIK

DON CARLOS , infant hiszpański Maciej KOMANDERA

KSIĘŻNA EBOLI Ewa VESIN

MARKIZ POSA Adam WOŹNIAK

WIELKI INKWIZYTOR Bogdan KUROWSKI

MNICH Zbigniew WUNSCH

HRABIA LERMA Tomasz URBANIAK

TEBALD, paź królowej Anna NOWORZYN

GŁOS Z NIEBA Ewelina SZYBILSKA

POSŁOWIE FLANDRYJSCY Tadeusz LEŚNICZAK, Włodzimierz SKALSKI,

Aleksander TELIGA jr, Piotr SZOLKA, Zbigniew WUNSCH

MNISI Cezary BIESIADECKI, Witold DEWOR, Paweł KONIK, Robert RUMIŃSKI,

Paweł BROL, Juliusz KRZYSTECZKO, Wojciech PACZYŃSKI,

Mieczysław UNGER

HRABINA Iwona NOSZCZYK

CHÓR, BALET i ORKIESTRA OPERY ŚLĄSKIEJ POD DYREKCJĄ TADEUSZA SERAFINA

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji