Artykuły

Krosno. Chagall na Spotkaniach, czyli obrazy na scenie

Spektakl "Hommage a Chagall" odbędzie się dopiero w piątek, ale ekipa techniczna i reżyser już w czwartek przyjeżdżają do Krosna, żeby przygotować scenografię. Spektakl przygotowany przez teatr Groteska to spektakl niezwykły, spektakl, w którym ożywają obrazy Chagalla.

Spektakl "Hommage a Chagall" odbędzie się dopiero w piątek, ale ekipa techniczna i reżyser już w czwartek przyjeżdżają do Krosna, żeby przygotować szczególną scenografię. Spektakl przygotowany przez teatr Groteska to spektakl niezwykły, spektakl, w którym ożywają obrazy Chagalla

Spektal "Hommage a Chagall", choć przygotowany przez krakowski teatr dla dzieci, adresowany jest do widzów dorosłych. W piątek zobaczą go widzowie w Krośnie, zostanie zaprezentowany w ramach XXXIII Krośnieńskich Spotkań Teatralnych.

- "Hommage a Chagall" jest opowieścią o miłości Chagalla do Belli - jego żony i muzy. Sztuka jest hołdem złożonym temu niezwykłemu artyście przez twórcę spektaklu, dyrektora Groteski Adolfa Weltscheka - mówi Małgorzata Baranowska-Mika z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

Sam reżyser tak mówił o swoim spektaklu: "Historią Chagalla i Belli chcę opowiedzieć o miłości konkretnej - ludzi z krwi i kości. O miłości, która nabiera wymiaru metafizycznego. Staje się miłością Adama i Ewy - kobiety i mężczyzny. Jest częścią kosmicznego porządku. Chcę, wbrew wszechobecnym utyskiwaniom i teoriom na temat niemożności spotkania i budowania więzów w naszych ludzkich kontaktach opowiedzieć o tej szczególnej, silniejszej niż śmierć jedności kobiety i mężczyzny. Chcę za Chagallem przypomnieć mitologię miłości".

Sposób, w jaki Weltschek realizuje swój zamiar, jest dość niezwykły. Reżyser ożywił na scenie obrazy Chagalla. Ale odbywa się to za pomocą multimediów. Są światło, muzyka, obrazy i aktorzy w kostiumach postaci z obrazów. Ale jest to spektakl, w którym nie pada ani jedno słowo.

Inscenizacja wymaga jednak specjalnego przygotowania. Trzeba zgrać wszystkie multimedialne nośniki, samo ustawianie świateł zajmie około 11 godzin. - Na dodatek nasza scena jest trzykrotnie większa niż scena w Grotesce. Adolf Weltschek dlatego przyjeżdża razem z ekipą techniczną już w czwartek. Musi mieć wystarczająco dużo czasu, żeby zdążyć ze wszystkimi próbami technicznymi przed spektaklem. Aktorzy przyjadą dopiero w piątek - dodaje Baranowska-Mika.

Ze względu na plastyczne odniesienia spektaklu organizatorzy przygotowali pulę miejsc dla uczniów liceum plastycznego. - To będzie niezwykła lekcja malarstwa. Dodatkową zachętą dla młodych plastyków były bilety w specjalnej cenie - mówi Małgorzata Baranowska-Mika.

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami.

Artyści z Groteski już dwukrotnie w ostatnich latach występowali na Krośnieńskich Spotkaniach Teatralnych. Pokazali spektakle dla dzieci - "Calineczkę" i "Czerwonego Kapturka". - Chagall jest spektaklem wyłącznie dla dorosłych, pojawia się w nim nawet trochę nagości. W Krakowie jest dosyć trudno go obejrzeć. Łatwiej za granicą, bo z tym spektaklem teatr jeździ po świecie. Mam informację, że goście z Krakowa przyjadą do Krosna specjalnie, żeby obejrzeć to przedstawienie - opowiada przedstawicielka RCKP.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji