Artykuły

Tarnowskie Góry. Premiera spektaklu "Bruno Jasieński padł" w Teatrze ZL

17 listopada o godz. 19 w Tarnogórskim Centrum Kultury odbędzie się premiera spektaklu Teatru ZL "Bruno Jasieński padł" w reż. Ewy Wyskoczyl. W roli głównej - Michał Majnicz.

"Same nogi mnie niosą - i po co mi, gdzie?

Idę młody genialny, niosę BUT W BUTONIERCE.

Tym co za mną nie zdąża, echopowiem: - Adieu!".

Niezwykły życiorys! Ekstremalna, żarliwa i energetyczna poezja Brunona Jasieńskiego broni się sama! Rzecz o genialnym chłopcu, który zszedł na manowce, opowiedziana z przekorą i przymrużeniem oka, ale bez potrzeby czołobitności, patosu i budowania kolejnego pomnika!

W pierwszych latach dwudziestolecia międzywojennego Bruno Jasieński był obrazoburczym futurystą, potem komunistą polskim i francuskim, wreszcie bolszewickim pisarzem, którego rozstrzelano w okresie Wielkiej Czystki. Spektakl nie jest dokumentem z epoki czy ilustracją biograficznych zawiłości, lecz portretem poetyckiego nowatora i "chuligana", jego młodzieńczego, drapieżnego buntu, ale przede wszystkim zobrazowaniem tragicznego uwikłania w niebezpieczne utopie.

"Urodzony enfant terrible", który niegdyś spacerował elegancko ubrany po Warszawie i Krakowie z monoklem w prawym oku i laseczką o srebrnej gałce w dłoni - został rozstrzelany w stalinowskim więzieniu 17 września 1938 r. "Marci Shore "Kawior i popiół" s. 182.

W scenariuszu wykorzystano wiersze i fragmenty tekstów Brunona Jasieńskiego oraz cytaty z książek m. in.:"Kawior i popiół" Marci Shore, "Rozmowy z diabłem" Leszka Kołakowskiego.

Michał Majnicz - absolwent krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, aktor, o którym opolska Gazeta Wyborcza napisała, gdy odchodził do Teatru Polskiego we Wrocławiu: "sześć sezonów w Teatrze Kochanowskiego i żadnej zmarnowanej roli". Rekomendowany przez Jana Klatę do roli Wałęsy w filmie Andrzeja Wajdy jako jeden z najbardziej charyzmatycznych aktorów młodego pokolenia. W latach 2002-2007 związany z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu, gdzie grał m.in. w spektaklach Zaczykiewicza "Niepoprawni", "Emilia Galotti", "Dożywocie" oraz Fiedora "Format: Rewizor", "Baal. Siedem aspektów baalicznego odczucia świata"- Złota Maska za rolę 2007 roku i głośnym przedstawieniu Kleczewskiej "Makbet" - nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla zespołu aktorskiego w 2006 roku; Od 2007 roku w zespole Teatru Polskiego we Wrocławiu - stworzył m.in. role w spektaklach Brzyka "Juliusz Cezar", Pęcikiewicz "Hamlet", Rubina "Lalka" ,Klaty "Szajba", "Ziemia obiecana", Strzębki i Demirskiego "Tęczowa Trybuna". Role filmowe: Święta wojna (serial TV), 2000, Sensacje XX wieku Bogusława Wołoszańskiego (program TV), Zwerbowana miłość, reż. T. Król, 2009, Made in Poland, reż. P. Wojcieszek, 2011.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji