Artykuły

Warszawa. Spektakl i warsztaty Rafała Urbackiego w IT

Choreograf, tancerz Rafał Urbacki zaprezentuje w sobotę spektakl "Mt 9,7 ("On wstał i poszedł do domu")". Artysta, który przez 10 lat poruszał się na wózku inwalidzkim, a od dwóch lat znowu chodzi, zorganizuje też warsztaty dla niepełnosprawnych.

Urbacki swoje przedstawienie zaczyna, siedząc na wózku inwalidzkim, z którego potem wstaje. Mówi: "Gdy miałem czternaście lat, usiadłem na wózku. Gdy po dziesięciu latach z niego wstałem, znajomi przestali mnie poznawać na ulicy albo myśleli, że to jest cud. Ale to nie jest cud. To jest po prostu ciężka praca".

Przedstawienie było prezentowane m.in. na festiwalu TanzTage w Berlinie, Europejskim Kongresie Kultury we Wrocławiu i Wibracjach Tanecznych we Wrocławiu.

W niedzielę w Instytucie zaplanowano dwugodzinne warsztaty dla osób niepełnosprawnych, inwalidów, niesprawnych ruchowo. Po warsztacie wybrana grupa uczestników zostanie zaproszona do udziału w kolejnym projekcie Urbackiego, o którym artysta mówi, że "będzie to opowieść o utopijnej wiosce". Na potrzeby choreografii zostanie napisany utwór muzyczny inspirowany muzyką baletową z lat 60. i 70. Premiera spektaklu odbędzie się w styczniu 2012 roku na scenie Instytutu Teatralnego w Warszawie.

Rafał Urbacki przez 11 lat poruszał się wyłącznie z pomocą wózka inwalidzkiego. Od dwóch lat chodzi i tańczy samodzielnie. Jest studentem reżyserii dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Studiował również kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim i wiedzę o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako tancerz na wózku pracował w Teatrze Tańca "Kierunek" w Bytomiu.

Tańczył w choreografiach Gessel Mason, Victorii Fox i Phila Williamsa. Jest autorem choreografii w spektaklach duetu Strzępka/Demirski - "Tęczowa Trybuna 2012", "Położnice Szpitala Św. Zofii". Współpracuje z Akademią Muzyczną prowadząc zajęcia na studiach podyplomowych z zakresu muzykoterapii.

Projekt Rafała Urbackiego odbywa się w ramach programu "Placówka Nowego Teatru", polegającym na udostępnieniu twórcom sali teatralnej wraz z infrastrukturą techniczną oraz niewielkim budżetem na rozwijanie przedstawień, które znajdą się później w repertuarze polskich teatrów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji