Artykuły

Olsztyn. Niezłom na Marginesie, później na R@Porcie

Już od 9 listopada na Scenie Margines Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie widzowie będą mogli obejrzeć spektakl "Książę Niezłom" Mateusza Pakuły w reżyserii Julii Pawłowskiej.

To opowieść o współczesnej polskiej rodzinie, pozornie normalnej, gdyż wszystkie polskie rodziny wydają się z pozoru "normalne". Ojciec, matka, trzech dorastających synów. Ich więzy łączy i podtrzymuje dość osobliwa tajemnica rodziców: mimo iż wojna skończyła się 65 lat temu, oni wciąż ukrywają w piwnicy Żydów. Można mieć tylko nadzieję, że zapomnieli ich wypuścić. "Przechowywani" Żydzi spełniają wiele pożytecznych funkcji, można powiedzieć, że są gwarancją dobrej atmosfery w rodzinie i "katalizatorami" złych emocji.

Tytułowy Książę Niezłom, jeden z synów, postanawia zwrócić wojennym ofiarom wolność. Co więcej, poświęca się za nich, składa w ofierze samego siebie. A tą ofiarą (prawie że przebłagalną) próbuje nadać sens swojemu istnieniu, stać się kimś więcej niż synem w normalnej, polskiej rodzinie.

W sztuce Mateusza Pakuły społeczny egoizm miesza się ze szlachetnością jednostki; stalinizm i jego niewybrzmiałe echa z medialną stroną współczesności.

23 listopada spektakl zostanie zaprezentowany podczas VI Festiwalu Sztuk Współczesnych R@PORT w Gdyni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji