Artykuły

Lublin. Wierszalin przyjedzie z Schulzem

Teatr Wierszalin pokaże "Traktat o manekinach" Schulza. Nie jest to kanoniczna interpretacja prozy Brunona Schulza, bo w "Traktacie o manekinach" sławnego Teatru Wierszalin pojawia się Stalin, Trocki, Hitler, Bunuel... Wierszalin zagra w Lublinie 15 listopada.

Wierszalin, teatr założony w 1991 roku teatr przez reżysera Piotra Tomaszuka oraz grupę współpracujących z nim aktorów w Supraślu pod Białymstokiem, jest formacją utytułowaną. Jak podkreśla sam teatr, Wierszalin porównywany jest przez krytykę do takich światowych zjawisk teatralnych jak "Teatr Laboratorium" Jerzego Grotowskiego czy "Cricot 2" Tadeusza Kantora. Zespół gościł na scenach Tokio, Chicago, Toronto, Londynu, Sydney, na Wystawie Światowej Expo 2000 w Hanoverze, wielokrotnie występował w Niemczech, Włoszech i Szwajcarii, odniósł spektakularny sukces występując w 2005 roku na scenie nowojorskiego Teatru La MaMa, również jest trzykrotnym laureatem prestiżowej nagrody Fringe First przyznawanej na światowym festiwalu teatralnym w Edynburgu. Wierszalin podkreśla także, że fascynacje czerpie z kulturowego pogranicza europejskiej cywilizacji, a spektakle nasycone są muzyką i śpiewem, drewniane rzeźby, figury i maski współistnieją z żywymi aktorami.

"Traktat o manekinach" to jeden z najnowszych spektakli teatru Piotra Tomaszuka, jak i jedna z najmłodszych schulzowskich sztuk w polskich teatrach (premiera 14 stycznia 2011 roku). Tylko w Polsce dokonuje się co roku kilka adaptacji teatralnych Schulza, chociaż jego niezwykła proza bynajmniej nie jest łatwa dla aktorów, a i jej kreacyjna natura stawia przed odbiorcą pewne wymagania. Coraz częściej Schulz wystawiany jest również za granicą, bo jego opowiadania zostały przetłumaczone na 40 języków świata. Bodaj najświeższą schulzowską sztukę wystawioną poza Polską jest izraelski spektakl zaprezentowany 1 czerwca 2011 roku na 50. edycji bardzo prestiżowego Israel Festival w Jerusalem. To spektakl "Mój ojciec nie jest ptakiem"; tekst napisała Shahar Pinkas, a sztukę wyreżyserowała Shir Goldberg.

W "swoim" "Traktacie o manekinach" Tomaszuk próbuje zintertretować prozę Schulza przez pryzmat wydarzeń, które zmieniły oblicze Europy już po tragicznej śmierci pisarza. Agnieszka Rataj pisze w "Teatrze": "Spektakl nie jest jednak wierną adaptacją tekstu Schulza. Reżyser wrzuca Schulzowskich bohaterów w kontekst historyczny, zastanawiając się, co mogłoby stać się z nimi w trakcie II wojny światowej i tuż po niej. Tworzy dla nich nowe sytuacje, każe zetknąć się z totalitaryzmami XX wieku. Przez wyśniony, odseparowany od rzeczywistości Drohobycz przejeżdża historia i burzy istniejący tam do tej pory porządek magiczny. To, co u Schulza w sennym miasteczku było tryumfem życia i kreacji nad pozornie martwą materią, u Tomaszuka jest zapowiedzią przemiany mas w otępiały tłum, ślepo wykonujący polecenia kolejnych dyktatorów. Traktat o manekinach nie jest jednak wyłącznie portretem świata, który już przeminął. Widać w nim przede wszystkim fascynację Tomaszuka dwoistością ludzkiej natury, zarówno czysto zmysłowej, jak i intelektualnej."

Spektakl został wybrany do finału 17. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej 2011 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. W Lublinie "Traktat o manekinach" zostanie pokazany w ramach projektu "Bruno4ever" czy Dni Schulzowskich w Lublinie (14-20 listopada), zbiegających się z 69. rocznicą śmierci Schulza.

Spektakl zostanie wystawiony 15 listopada o godz. 18 w sali Warsztatów Kultury przy ul. Popiełuszki 5 (bilety: 50 zł, rezerwacje: 607 260 770). Info: brunoschulz.net.pl

Główne punkty programu "Bruno4ever" 2011

14 listopada 2011

godz. 12, MBP, filia przy Rynku 11: otwarcie wystawy poświęconej pamięci prof. Władysława Panasa;

godz. 16, Galeria Stowarzyszenia Architektów Polskich, oddział w Lublinie, ul. Grodzka 3: prezentacja Izabeli Cichońskiej jej pracy dyplomowej obronionej na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej, wyróżnionej Honorową Nagrodą Prezesa SARP Wrocław w konkursie "Dyplom 2010": "Intryga nieskończoności na granicy dwóch światów w oparciu o Sklepy Cynamonowe Brunona Schulza";

godz. 18, Galeria Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego, ul. Narutowicza 4, II p., otwarcie "Bruno4ever", wernisaże wystaw grafiki i fotografii (artyści: Oleg Ljubkiwski, Oleksij Kaczmar, Robert Chudzyński, Stanisław Ożog, Jakub Grzywak, Mariusz Kubielas, Michał Woźniak, Sławomir Wójtowicz).

15 listopada

godz. 15, Galeria WBP, promocja książki "Bruno Schulz jako bohater literacki" z udziałem: dr Wiera Meniok (Drohobycz/ Ukraina), prof. Małgorzata Kitowska-Łysiak (KUL), prof. Jadwiga Mizińska (UMCS), prof. Jerzy Jarzębski (UJ);

godz. 18, Warsztaty Kultury, Wierszalin: "Traktat o manekinach".

16 listopada

godz. 18, krużganki klasztoru o.o. dominikanów, ul. Złota 9: Koncert Eliezer Mizrachi - Jewish Oriental Mystic Music;

godz. 18, WOK - pokaz fotografii Jakuba Grzywaka i Mariusza Kubielasa "U Schulza".

17 listopada

godz. 18, Trybunał Koronny, Rynek 1, koncert Lidii Futorskiej (skrzypce) i Mariany Humeckiej (fortepian) ze Lwowa. W programie: I cześć: E. Bloch - cykl "Baal - Schem", K. Szymanowski - Sonata d-moll, op. 9; II cześć: I.- J. Paderewski - "Melodia", J. Brahms - Sonata d-moll, op. 108; godz. 20, Hades Szeroka, Grodzka 21: spotkanie z Leonidem Golbergiem z Drohobycza, dziennikarzem internetowego portalu maydan.drohobych.net

19 listopada

godz. 17, Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL, Rynek 8:

Most słowa. Czytanie Schulza.

18-20 listopada

Program w Drohobyczu (projekt "Druga Jesień" Centrum Polonistycznego Uniwersytetu w Drohobyczu; wystawy, spektakle, spotkania).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji